Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

European Union as a Global Actor

European Union as a Global Actor

49,00

 

"Książka podejmuje ważny temat dotyczący perspektyw rozwoju tożsamości UE jako globalnego aktora. Wiadomo, że jest to sprawa żywo dyskutowana wśród specjalistów. Próba budowania wspólnej identyfikacji w Europie ma dwa podstawowe wyzwania. Pierwsze dotyczy wzmocnienia polityki zagranicznej UE, a tym samym ma prowadzić do podwyższenia pozycji geopolitycznej Europy w stosunkach międzynarodowych. Druga jest rzadziej dostrzegana, a jest związana z procesem kształtowania identyfikacji europejskich wewnątrz Europy. Ma to wspierać procesy integracyjne na Starym Kontynencie. Autorzy podejmują oba te wątki. Nie roztrzygają wszystkich dylematów i problemów z nimi związanych, ale zawsze starają się przedstawić argumenty naukowe i odwołują się do literarury naukowej i wcześniejszych głosów w tej dyskuzji. Przykładowo przedstawiają rozliczne słabości i dysfunkcje polityki zagranicznej UE, co obniża efektywność Europy na arenie międzynarodowej. Dostrzegają problem słabości strategii geopolitycznej. Wspomniane trudności powodują, że trudno Europie zbudować identyfikację w polityce zagranicznej, w tym również wokół koncepcji Europy jako „potęgi normatywnej”. Autorzy publikacji włączają się więc do ważnej dyskusji prowadzonej w literaturze światowej i europejskiej. Jest to niewątpliwa zaleta publikacji."
dr. hab., prof. UW Tomasz Grzegorz Grosse

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5522-9

Liczba stron: 320

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...