Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Baldwin IV, król trędowaty

Bernard Hamilton

Baldwin IV, król trędowaty

7.7

(30 ocen) wspólnie z

44,90

 

„Dopóki żył, był niepokonany” – napisał o królu Trędowatym jeden z kronikarzy.

Baldwin IV, mimo że cierpiał na trąd lepromatyczny (najgroźniejszą odmianę choroby), był doskonałym przywódcą, któremu kilkakrotnie udało się udaremnić imperialne ambicje Saladyna. Największym sukcesem militarnym króla jerozolimskiego była bitwa pod Montgisart. Ogromny wpływ na morale rycerzy miał mieć widok zniszczonego chorobą króla, który modlił się przed bitwą przed relikwiami Krzyża Świętego.

Czasy jego panowania (1174–1185), tradycyjnie postrzegano jednak jako okres schyłkowy dziejów Królestwa Jerozolimskiego. Uważano, że król Trędowaty był zmanipulowany przez zwalczające się stronnictwa. Jego choroba miała doprowadzić do wzmocnienia pozycji ludzi podejmujących błędne decyzje polityczne. Tymczasem Hamilton stawia tezę, że Baldwin IV w znacznie większym stopniu wpłynął na dzieje łacińskiego Wschodu. Tworzy przy tym fascynujący portret jednego z najbardziej tajemniczych władców w historii.

Bernard Hamilton jest profesorem na Uniwersytecie w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w wojnach krzyżowych. Autor takich książek jak Krucjaty, Religia średniowiecznego zachodu czy Średniowieczna inkwizycja.

Poznańskie
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-717-7983-1

Liczba stron: 432

Format: 15.2x21.3

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...