Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bóg i nauka Moje dwie drogi do jednego celu. Michał Heller w rozmowie z Giulio Brottim

Michał Heller

Bóg i nauka Moje dwie drogi do jednego celu. Michał Heller w rozmowie z Giulio Brottim

34,90

 

Czy wszyscy naukowcy to ateiści? Jaki Bóg przeznaczony jest dla nich? Dlaczego nie można wykorzystywać Boga do wszystkiego? Jak łączy się nauka i teologia? Co jest dopuszczalne przez Kościół, a co już jest herezją?
Michał Heller w rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim stara się znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania. To podróż przez filozofię zarówno tą dawniejszą jak i współczesną.
Swoista próba odnalezienia Boga w nauce.
Jakie wartości powinny być podstawą życia ludzkiego i jak nie zatracić się w jednym nurcie? Najlepszym rozwiązaniem jest trwać przy rzeczach istotnych, jednak zawsze z otwartym umysłem podchodzić do życia.
Uczony przedstawia historię swojego życia. Trudne doświadczenia dzieciństwa na Syberii, później komunizmu ukształtowały go jako człowieka ceniącego wartości.
Nauka zawsze daje nam Wiedzę, zaś religia Sens. Bez tych dwóch przymiotów trudno byłoby odnaleźć spokój w życiu.
„Często, mówiąc o nauce i wierze, formułuje się banalne i płytkie stwierdzenia (np. „cząsteczka Boga”) – ks. Heller przeciwstawia im poważne i odpowiedzialne zadanie formacji „ludzi-mostów” (on sam jest taką osobą”) L’Osservatore Romano
„Zazwyczaj dialog między nauką a wiarą przypomina rozmowę dwóch głuchych – rzadko spotyka się osoby, które łączą w swoim życiu naukę i wiarę: jedną z nich jest ks. Heller” Il Manifesto

Copernicus Center Press
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-6135-5

Liczba stron: 245

Format: 125x194mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Wykład autora

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...