Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zimna wojna. Historia podzielonego świata.

John Lewis Gaddis

Zimna wojna. Historia podzielonego świata.

7.4

(128 ocen) wspólnie z

34,30

 

„Od Szczecina nad Morzem Bałtyckim po Triest nad Adriatykiem w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna”.
Winston Churchill, Fulton, 5 marca 1946

Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny.

John Lewis Gaddis - wybitny amerykański historyk - w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch bloków podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców. Obok portretu wielkiej polityki Gaddis przedstawia również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.
To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny - od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń książka składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

„Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek”.
Anne Applebaum, autorka Gułagu, laureatka Nagrody Pulitzera

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2007-04-04

ISBN: 978-83-240-0822-3

Opracowanie graficzne
Kuba Sowiński

Liczba stron: 352

Znak

Format: 158 x 225 mm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...