Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dzieje opactwa cystersów w Kołbaczu (1173-1535)

Michał Franiak

Dzieje opactwa cystersów w Kołbaczu (1173-1535)

58,30

 

Książka stanowi monografię opactwa. Podjęto w niej próbę umieszczenia wszystkich możliwych wątków tematycznych składających się na całość klasztornego życia cystersów. Publikacja różni się od prac wcześniejszych, w których autorzy uwagę skupili głównie na sferze ekonomicznej. W rozdziale pierwszym ukazano zagadnienia związane z początkiem Zakonu Cystersów, ich pojawieniem się w Polsce, zarysem historii Pomorza, jak też krótką charakterystykę placówek cysterskich w obrębie granic dzisiejszego Pomorza Zachodniego, omówiono także źródła i literaturę tematu. W rozdziale drugim przedstawiony został proces fundacji, na który składają się datacja, osoba fundatora, motywy i miejsce fundacji, powiązania filiacyjne, uposażenie i jego rozwój. W kolejnym rozdziale znajdują się informacje na temat zespołu klasztornego, tj. opis budowy klasztoru, wyniki badań archeologiczno-architektonicznych jak też struktura wewnętrzna opactwa. Przedostatni rozdział poświęcono roli cystersów kołbackich na Pomorzu Zachodnim w zakresie życia społeczno-gospodarczego, politycznego, religijnego oraz intelektualno-kulturalnego. W ostatnim rozdziale przedstawiono kasatę klasztoru. Ponadto książka zawiera słowniczek ważniejszych terminów oraz galerię dawnych pocztówek ukazujących opactwo. Każdy z rozdziałów wzbogacony jest o ikonografię. Monografię można uznać jako umiarkowaną apoteozę opactwa kołbackiego. Autor ma nadzieję, że przybliżone przez niego dzieje opactwa cystersów kołbackich, być może dotąd wyrywkowo znane tylko wąskiemu gronu badaczy, dotrą do szerszego gremium Czytelników i miłośników wspólnoty cysterskiej, a ponadto uzupełnią dotychczasową lukę na półce z monografiami klasztorów tej zakonnej rodziny. Michał Franiak ('82), historyk, teolog, pedagog, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego (Zakład Historii Średniowiecznej); w zainteresowaniach naukowych koncentruje się m.in. wokół zagadnień religijności jako sfery życia wyjątkowo obszernie reprezentowanej w mediewistycznych źródłach historycznych, w których znajdowały odbicie mentalność oraz świadomość społeczna; autor dwóch książek, ponad trzydziestu artykułów oraz rozprawy doktorskiej poświęconej treściom religijnym i ideowym w arengach dokumentów Księstwa Gryfitów do 1295 roku.

WAW
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-626-0860-7

Liczba stron: 278

Format: 175x245mm

Cena detaliczna: 58,30 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...