Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ekspedycje króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu w latach 1163-1169

Gustave Schlumberger

Ekspedycje króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu w latach 1163-1169

7.0

(5 ocen) wspólnie z

63,00

 

Oddajemy do rąk czytelników pracę Gustave’a Schlumbergera poświęconą dwunastowiecznym ekspedycjom militarnym króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu (1164-1169). Praca francuskiego historyka została opublikowana na początku XX wieku (1906) i chociaż od tego momentu minęło już sto lat, to jest ona wciąż cytowana przez współczesnych badaczy krucjat. Nic dziwnego, gdyż Schlumberger należał do grona wybitnych, wszechstronnie wykształconych historyków, którzy tworzyli francuską szkołę historyczną przełomu XIX i XX w. Prezentowaną pracę cechuje przede wszystkim oparcie narracji na źródłach z epoki. Możemy więc zapoznać się nie tylko z obszernymi fragmentami kroniki biskupa Wilhelma z Tyru, ale także z licznymi fragmentami pochodzącymi z kronik arabskich, spisanych w XII i XIII wieku. Jest to o tyle istotne, że polskiemu Czytelnikowi nie są dostępne podstawowe źródła krucjatowe, które byłyby przełożone na język polski. Tym samym możemy zapoznać się z nimi jedynie w języku łacińskim, albo starofrancuskim, albo w języku angielskim lub współczesnym francuskim. Coraz więcej źródeł do dziejów krucjat lewantyńskich jest wydawanych w krajach anglosaskich, ale zaczynając pracę w tej tematyce należy pamiętać, że są to jednak tłumaczenia. Nic nie zastąpi obcowania ze źródłem spisanym w języku oryginalnym. Dla Gustave’a Schlumbergera było to oczywiste, stąd jego znajomość greki, łaciny, starofrancuskiego, zapewne arabskiego.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-654-9500-6

Tytuł oryginalny: Campaines de roi Aumary

Liczba stron: 168

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 63,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...