Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żydowska Warszawa żydowski Berlin Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku

Alina Molisak

Żydowska Warszawa żydowski Berlin Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku

35,00

 

Książka to studium kulturoznawcze i literaturoznawcze, które przestrzeń miasta, a właściwie dwóch miast, bo Warszawy i Berlina, czyni miejscem literackim pewnego kulturowego wydarzenia, czyli miejscem historycznego procesu formowania się warszawskiej i berlińskiej diaspory żydowskiej. Chodzi w niej o swoisty „międzyświat” jednego zjawiska, jakim jest dzielnica żydowska w Warszawie i dzielnica żydowska w Berlinie. (…) Rozprawa wytwarza własny przedmiot teoretyczny, realność badawczą, ujętą jako temat, którym wcześniej nikt się – w taki sposób – nie zajmował. Ów przedmiot został spostrzeżony. Symboliczna (ale i kulturowa) „takoż-samość” dwóch żydowskich dzielnic tworzących jedno zjawisko musiała zostać zobaczona i badawczo naszkicowana w odwołaniu do szeregu istotnych kontekstów, które ewokuje. Od kontekstu przeistaczania się Europy (tu, między Polską a Niemcami) ze świata przedpierwszowojennego w świat przeddrugowojenny, przez przemiany diaspory, przez cały splot ewolucji religii, aspiracji, poglądów politycznych i przenikania się różnych migracji w tej diasporze, aż po zjawiska skupisk emigranckich w obu stolicach. To spostrzeżenie i okonturowanie tematu ma wielką wartość badawczą, jest wskazaniem oświetlającym coś, co wcześniej widoczne nie było. To zaś oświetlenie „jednej dzielnicy w dwóch miastach” wymaga poustawiania sobie reflektorów w bardzo różnych miejscach. (z recenzji prof. Andrzeja Zieniewicza)

Instytut Badań Literackich PAN
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-655-7313-1

Liczba stron: 365

Format: 14.1x20.3

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...