Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Moja piątka z Cambridge

Modin Yuri

Moja piątka z Cambridge

6.7

(68 ocen) wspólnie z

23,08

Poznaj tajemnice najsławniejszej siatki szpiegowskiej

Po raz pierwszy jeden z agentów KGB, Yuri Modin, odsłania tajemnice najsławniejszej siatki szpiegowskiej działającej w Wielkiej Brytanii, na rzecz sowieckiego wywiadu.

Jeden z krytyków określił „Moją piątkę z Cambridge” mianem najlepszej książki o szpiegach, jaką kiedykolwiek czytał. Nic dziwnego. W końcu napisał ją agent KGB, Yuri Modin, który już w wieku 25. lat uchodził za asa sowieckiego wywiadu.

Modina wysłano do Wielkiej Brytanii, by kontrolował prace tzw. Piątki z Cambridge: Burgessa, Philby'ego, Macleana, Blunta i Cairncrossa, czyli najniebezpieczniejszej siatki szpiegowskiej w historii Zjednoczonego Królestwa.

Zdemaskowanie grupy miało się okazać momentem zwrotnym w karierze Modina…

Jurij Iwanowicz Modin (ur. w 1922 r.) - oficer wywiadu, jeden z najlepszych oficerów prowadzących w historii radzieckiego wywiadu, prowadził, m.in. pracę „Piątki z Cambridge”.
Występując jako świadek oskarżenia w sprawie przeciwko kucharzowi szkolnemu, który wziął trochę masła ze stołówki (kucharza za kradzież rozstrzelano), zwrócił na siebie uwagę NKWD. Przeniesiono go do Moskwy, aby doskonalił umiejętności w zakresie języka angielskiego. Od grudnia 1943 r. był tłumaczem na Łubiance. Zajmował się przekładami dokumentów i informacji wywiadowczych, pochodzących od „Siatki szpiegowskiej Cambridge”.

Pod koniec 1947 roku wysłano go do Londynu, pod przykrywką attaché prasowego. W rzeczywistości pełnił funkcję asystenta tamtejszego rezydenta MGB. Spotykał się regularnie z agentami radzieckimi: Anthonym Bluntem, Guyem Burgessem i Johnem Cairncrossem. Agenci brytyjskiego kontrwywiadu nie potrafili wykryć tych kontaktów. Został zdekonspirowany przez Blunta, który po aresztowaniu podczas przesłuchań wskazał na niego jako oficera prowadzącego.

Jurij Modin działał róewnież w Indiach, a karierę w wywiadzie zakończył w charakterze wykładowcy w radzieckim instytucie im. Andropowa (szkoła szpiegów).

WAB
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-280-1597-5

Liczba stron: 416

WAB

Format: 142x205

Cena detaliczna: 39,99 zł

Piątka z Cambridge

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...