Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chwile strachu i trwogi Klęski żywiołowe konflikty zbrojne i tumulty w średniowiecznym Wrocławiu

Marek Wójcik

Chwile strachu i trwogi Klęski żywiołowe konflikty zbrojne i tumulty w średniowiecznym Wrocławiu

5.5

(2 oceny) wspólnie z

16,45

 

Chwile strachu i trwogi. Klęski żywiołowe, konflikty zbrojne i tumulty w średniowiecznym Wrocławiu. - Koniec świata zwiastować miało nadejście Antychrysta oraz przeróżne nietypowe znaki na niebie i ziemi. Trudno się zatem dziwić, że w niecodziennych zjawiskach, takich jak na przykład komety, wielki grad, trzęsienia ziemi, szarańcza, śnieg latem czy kwitnienie drzew owocowych zimą, upatrywano zbliżającego się Sądu Ostatecznego – pisze we wstępie dr Marek L. Wójcik, mediewista, adiunkt w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca ma charakter popularny, ale jednocześnie mocną bazę źródłową. To niewątpliwy atut książki, która zainteresuje nie tylko szerokie grono Czytelników zainteresowanych dziejami Śląska, w tym Wrocławia, ale również profesjonalnych badaczy oraz studentów i uczniów. Spis treści: 1. Dlaczego wojny i żywioły budziły w średniowieczu strach, 2. Zarys dziejów średniowiecznego Wrocławia, 3. Anomalie klimatyczno-meteorologiczne, 4. Powodzie, 5. Pożary, 6. Głód, 7. Zarazy, 8. Trzęsienia ziemi, 9. Zjawiska astronomiczne i astrometeorologiczne, 10. Konflikty zbrojne, 10. Tumulty wewnętrzne. Całość uzupełnia obszerna bibliografia oraz ikonografia.

WAW
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-898-0269-9

Liczba stron: 120

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 23,35 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...