Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Piotr I, August II i Rzeczpospolita 1697-1706

Jacek Burdowicz-Nowicki

Piotr I, August II i Rzeczpospolita 1697-1706

8.3

(4 oceny) wspólnie z

56,00

 

Autor przedstawia koncepcje polityki cara Piotra wobec Polski i początek ich realizacji. Analizuje, jak tworzyły się polityczne pryncypia i metody, którymi posługiwała się Rosja w dziele podporządkowania Rzeczypospolitej w ciągu wieku XVIII. Kwestie te starano się ukazać na szerszym tle, by przedstawić miejsce Rzeczypospolitej w ogólnej polityce Rosji, uwzględniając także aspekt militarny - ważki zwłaszcza w latach konfliktu ze Szwecją Karola XII (wielkiej wojny północnej). Dlatego podstawę badań stanowią źródła rosyjskie. Ksiązka w wielu miejscach rewiduje dotychczasowe spojrzenie na politykę cara Piotra I Wielkiego, a także na postępowanie jego głównego partnera w Rzeczypospolitej, króla Augusta II Mocnego.
"Dzięki bardzo szerokiej kwerendzie źródłowej i przenikliwej analizie, dzięki wysokim walorom warsztatu naukowego Jacka Burdowicza-Nowickiego otrzymaliśmy tekst ważny, opisujący kluczowy dla losów Rzeczypospolitej moment - stopniowego podporządkowania jej rosyjskiej hegemonii. Praca napisana jest stylem precyzyjnym i klarownym - słowem jest to książka znakomita pod każdym względem. Sytuuję ją w rzędzie najlepszych prac, jakimi poszczycić się może polska historiografia." (prof. Zofia Zielińska)

Arcana
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-609-4033-4

Liczba stron: 768

Format: 170x245mm

Cena detaliczna: 56,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...