Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Córka Stalina

Rosemary Sullivan

Córka Stalina

7.6

(118 ocen) wspólnie z

34,93

Poznaj pasjonujący portret Swietłany Alliłujewy – córki Józefa Stalina

Jesteś córką Stalina. Jesteś więc martwa za życia. Twoje życie dobiegło już końca. Nie żyjesz własnym życiem ani żadnym innym. Istniejesz tylko jako dodatek do pewnego nazwiska.

Swietłana Alliłujewa



Stalin kochał tylko ją. Ta miłość jednak nie mogła przynieść nikomu szczęścia. Choć Swietłana dorastała w złotej klatce kremlowskich pałaców i traktowano ją jak księżniczkę, jej losy naznaczone były tragedią. Osaczona przez ojca i totalitarny system, musiała podporządkować swoje życie regułom okrutnego reżimu. Jej matka popełniła samobójstwo, ukochany trafił do gułagu, członkowie rodziny i przyjaciele znikali w tajemniczych okolicznościach. Chociaż pragnęła tylko miłości i akceptacji, po kolei traciła tych, których kochała. Uporczywie szukając własnego miejsca w świecie, postanowiła poświęcić wszystko, by uwolnić się od widma Stalina.

Rosemary Sullivan przedstawia pasjonujący portret Swietłany Alliłujewej: kobiety, która by walczyć o swoje szczęście, przeciwstawiła się najpotężniejszemu człowiekowi świata – własnemu ojcu.

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2017-02-27

ISBN: 978-83-240-4183-1

Liczba stron: 656

Znak Horyzont

Format: 135x210mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna

Rok wydania: 2017

Ewa Stachniak, autorka Cesarzowej Nocy i Katarzyny Wielkiej

Córka Stalina, biografia Swietłany Alliłujewej, oparta na wnikliwych badaniach i wywiadach z żyjącymi jeszcze świadkami historii, wciąga jak dramatyczna powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. Wychowana na Kremlu, w twierdzy carów, Swietłana powtarzała często, że wolałaby być córką cieśli, ale „rodziców się nie wybiera.” Świadoma zbrodni ojca, których ofiarami padały także osoby jej najbliższe, córka Stanina całe życie desperacko starała się wyzwolić z ojcowskiego uścisku.
Rosemary Sullivan pisze z głęboką empatią, wrażliwością i subtelnością. Jest biografem najwyższej klasy.

Magdalena Kordel, autorka bestsellerów takich jak: Anioł do wynajęcia i Uroczysko

Polityczne intrygi, przeszłość, która kształtuje teraźniejszość, paraliżujący, wszechobecny strach i ogromna wola walki. To wszystko sprawia, że opowieść o życiu Swietłany, córki Stalina, czyta się z zapartym tchem.

Ciekawostki historyczne

Ich ojcowie nie byli klasycznymi wzorami do naśladowania. Władzę utrzymywali przemocą. Więzili, torturowali i zabijali swoich politycznych przeciwników. Fortuny zbijali, zagarniając państwowy majątek. Ale one i tak chciały pójść w ich ślady… O kim mowa? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Miał na rękach krew milionów. Wszyscy bali się przy nim o życie. A jak traktował własne dzieci? Był tyranem czy kochającym tatusiem? Wspierał swoich potomków, a może… rzucał im kłody pod nogi? Jedno jest pewne: o normalnym dzieciństwie Jakow, Wasilij i Swietłana mogli tylko pomarzyć. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Ciągły strach, upokorzenia i nieustające pasmo katastrof. Młodość tej radzieckiej dziedziczki wcale nie przypominała bajki. W końcu jednak i ona poznała swojego księcia… Tyle tylko, że na drodze do szczęśliwego zakończenia stanął bezwzględny komunistyczny system. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

W młodości żyli jak królowie. Mieli floty luksusowych samochodów, a na ich prywatnych koncertach występowały największe gwiazdy. Ale szczęśliwe dzieciństwo synów i córek dyktatorów trwało tylko tak długo, jak władza ich ojców. I kończyło się równie tragicznie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...