Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Świat w płomieniach

Siri Hustvedt

Świat w płomieniach

7.2

(272 ocen) wspólnie z

49,99

 

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu. Książka nominowna do Nagrody Bookera i okrzyknięta „najlepszą jak dotąd powieścią Siri Hustvedt”, wybitnej nowojorskiej pisarki i krytyka sztuki, prywatnie żony Paula Austera.
Znakomita nowojorska artystka Harriet Burden po wielu latach ignorowania jej prac, rekrutuje trzech młodych mężczyzn, aby zaprezentowali jej dzieła jako swoje własne. Wywołuje tym samym skandal w nowojorskim świecie sztuki – kiedy wystawy odnoszą spektakularny sukces, Harriet ujawnia się jako ich autorka, ale jeden z wynajętych przez nią artystów, Rune, wszystkiemu zaprzecza. Krytycy stają po stronie Rune’a, a on sam rozpoczyna pełną napięcia grę z Harriet Burden – grę, która kończy się jego śmiercią w tajemniczych okolicznościach...
Misternie skonstruowana opowieść składa się z rozmaitych świadectw, w tym z pamiętników Harriet zredagowanych już po jej śmierci. Świat w płomieniach to wspaniałe połączenie literatury i fikcji dokumentalnej, które ukazuje bohaterkę z wielu punktów widzenia. Jej krytycy, wielbiciele, rodzina i przyjaciele prezentują własne, nierzadko sprzeczne i niewolne od uprzedzeń opinie o tym, kim naprawdę była Harriet i kto rzeczywiście stał za głośnymi wystawami. Przemawiając ich głosami, Siri Hustvedt tworzy frapującą psychologicznie fabułę, odwołującą się do tradycji Drugiej płci Simone de Beauvoir czy Własnego pokoju Virginii Woolf.
Nawet jak na wysoką jakość prozy Siri Hustvedt, Świat w płomieniach to niezwykła książka. Autorka żongluje licznymi głosami i wieloma poglądami po mistrzowsku, wrzucając czytelnika w intrygującą i skomplikowaną układankę. Precyzja języka sprawia, że opis każdego szczegółu to prawdziwa perełka. – Clare Heal, „Sunday Express”

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-280-2602-5

Liczba stron: 400

Format: 15.7x23.0

Cena detaliczna: 49,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...