Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Archeologia epok brązu i żelaza Studia i materiały Tom 2

Archeologia epok brązu i żelaza Studia i materiały Tom 2

66,00

 

Prezentowany tom - drugi w ramach serii zapoczątkowanej w 2009 roku - obejmuje teksty przygotowane przez kilkunastu prahistoryków i archeologów oraz współpracujących z nimi przyrodników. Wiodącym tematem jego części pierwszej (Studia) pozostaje problem interpretacji ludzkich szczątków odnajdowanych w bagnach oraz w miejscach zamieszkania społeczności I tysiąclecia p.n.e. Zagadnienie to jest przybliżane Czytelnikowi z perspektywy dociekań archeologicznych, kulturoznawczych i tafonomicznych (Anna Rembisz, Jacek Gackowski, Andrzej P. Kowalski, Tomasz Kozłowski). W części studialnej poświęcono również wiele miejsca interpretacji kulturowo-fonicznych funkcji nordyjskich lur (Rafał Kołacki) oraz znaczeniowego miejsca wilka i psa w świecie wartości ludów pradziejowych. To ostatnie studium zostało poszerzone o aspekty językoznawcze i mitologiczne (Dorota A. Dominiak). Druga część tomu (Materiały) obejmuje opracowania nowych odkryć archeologicznych, związanych z aktywnością społeczności kultur łużyckiej i pomorskiej młodszych okresów epoki brązu i początku epoki żelaza (Anna Rembisz, Tomasz Klisz, Artur Kurpiewski, Małgorzata Kurzyńska). W prezentowanej pozycji znajdują się również opracowania przyrodnicze z zakresu antropologii fizycznej (Tomasz Kozłowski), paleobotaniki (Aldona Mueller-Bieniek, Irena Gluza) i gleboznawstwa (Renata Bednarek, Maciej Markiewicz i Maria Kędziorska).

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-231-2786-4

Liczba stron: 360

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 66,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...