Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim

Bettina Schaefer

Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim

7.4

(5 ocen) wspólnie z

29,90

 

Władysław Bartoszewski – zarówno z polskiej, jak i z europejskiej perspektywy – był postacią niezwykłą, fascynującą, darzoną ogromnym szacunkiem przez przyjaciół i znajomych. Ten wyrosły z głęboko chrześcijańskich korzeni świadek najtragiczniejszych czasów, ocalały z Auschwitz, historyk, pisarz, dyplomata, były polski minister spraw zagranicznych i przyjaciel ludzi, potrafił z całych sił i z niestrudzoną wolą walki bronić swych przekonań. Dążył do ocalenia pamięci i nie pozwalał zapominać. Pragnął pojednania Polski z Niemcami. Chciał zapewnić Polakom życie w demokracji i członkostwo w Unii Europejskiej. W dyskusji z profesorem Bartoszewskim niełatwo było postawić na swoim, potrafił wymierzać sprawne retoryczne ciosy. Sprawy, o których słuszności był przekonany, forsował z niezwykłym uporem i twardą nieustępliwością.

Książka Bettiny Schaefer to zbiór wspomnień. Członkowie rodziny Władysława Bartoszewskiego, jego przyjaciele, współpracownicy, towarzysze drogi życiowej, znajomi i byli studenci w osobistych słowach opisują spotkania z nim na różnych etapach jego życia w ciągu niemal sześćdziesięciu lat.

Bettina Schaefer - dziennikarka, autorka książek i wydawca. Ukończyła studia dziennikarskie w Berlinie. Wielokrotnie nagradzana za publikacje biograficzne. Do jej najważniejszych publikacji należą Lass uns über Auschwitz sprechen(Porozmawiajmy o Auschwitz, 2009) i Ich bleibe Optimist, trotz allem – Erinnerungen an Noach Flug (Mimo wszystko pozostaję optymistą – wspomnienia o Noahu Flugu, wyd. niemieckie 2014, wyd. angielskie 2015).

Prószyński Media
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2017-05-16

ISBN: 978-83-809-7147-9

Liczba stron: 144

Prószyński Media

Format: 130x201mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Rok wydania: 2017

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...