Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sze'erit hapleta Ocaleni z Zagłady Działalność American Jewish Joint Distribution Committee w Polsce

Schneider Sommer Anna

Sze'erit hapleta Ocaleni z Zagłady Działalność American Jewish Joint Distribution Committee w Polsce

36,00

 

W przeciwieństwie do etnicznych Polaków, również powracających z niemieckich obozów koncentracyjnych, Żydzi nie mogli liczyć na wsparcie ze strony swoich bliskich po powrocie do kraju z prostej przyczyny – w ogromnej większości ich rodziny zostały zamordowane w czasie wojny. Oni sami zaś w większości nie byli zdolni do podjęcia pracy zarobkowej. Zrujnowane działaniami wojennymi państwo polskie nie mogło zapewnić niezbędnej pomocy materialnej wszystkim potrzebującym, zarówno polskim Żydom, jak też etnicznym Polakom, którzy często znajdowali się w podobnej do Żydów sytuacji. Dlatego jedyną szansą na powrót do normalnego życia, a w niektórych przypadkach również ratunkiem od śmierci, była pomoc zagranicznych organizacji charytatywnych, takich jak tytułowy bohater tej książki, czyli Joint. Nie przez przypadek działalność właśnie tej instytucji stała się głównym tematem prezentowanej czytelnikowi pracy. W wielowiekowej historii Żydów trudno znaleźć organizację, która odegrałaby ważniejszą rolę w pomaganiu najbiedniejszym członkom społeczności żydowskiej, niż American Jewish Joint Distribution Committee, która w Ameryce najczęściej określana jest jako JDC, natomiast w Polsce znana po prostu jako Joint. Od momentu powstania w 1914 roku Joint wypełniał (i w dalszym ciągu to czyni) jeden z najważniejszych żydowskich nakazów, jakim jest cedaka (słowo najczęściej tłumaczone jako „dobroczynność”), stanowiąca fundamentalną część życia społeczności żydowskiej.

Księgarnia Akademicka
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-763-8391-0

Liczba stron: 420

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...