Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku

Adam Hochschild

Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku

6.9

(87 ocen) wspólnie z

44,90

 

Adam Hochschild patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez szczególny pryzmat. Punktem wyjścia są dwa historyczne wydarzenia, pozornie odległe. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką, która miała miejsce w 1838 roku i przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania. Oba wpłynęły na zmiany polityczne, jakie zaszły w kraju w późniejszych latach, i na społeczeństwo, które po dziś dzień pozostaje skłócone. Hochschild w przenikliwy sposób, łącząc reportaż i książkę historyczną, ukazuje kraj, na którego współczesności przeszłość położyła się wyjątkowo długim cieniem.


Hochschild świetnie opisuje bieżące wydarzania w Afryce Południowej, biorąc przy tym pod lupę historię bitwy nad Krwawą Rzeką, i w przemyślany oraz szczegółowy sposób przedstawia nam głęboko zakorzenione zawiłości południowoafrykańskiego życia.

„Kirkus Reviews”



Zachwycająca mieszanka reportażu, literatury podróżniczej, historycznej i refleksyjnej […]. To jedna z najbardziej otwierających oczy książek dotykających problemów współczesnej Afryki Południowej.

„Publishers Weekly”



Hochschild przez pryzmat zawiłej historii w doskonały sposób opisuje współczesną Afrykę Południową oraz jej problemy […]. Jego książka to ogromny wkład we współczesną literaturę przybliżającą sytuację tego regionu.

Mike Printz, „School Library Journal”



W swojej najnowszej książce Hochschild zabiera czytelników w podróż nad Krwawą Rzekę, gdzie w 1838 roku odbyła się bitwa, która wpłynęła na losy południowej Afryki […]. Autor pokazuje, że długa droga, którą przebył ten region, spływa krwią niewinnych czarnoskórych mieszkańców kontynentu. Przybliżając tę historię, wyjaśnia mechanizmy funkcjonowania współczesnej RPA […]. Powstało już wiele książek na ten temat, jednak dzieło Hochschilda, opowiada o tym regionie z nowej, intrygującej perspektywy.

Louise Leonard, Biblioteka Universytetu Floryda



Czarne
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-07-22

ISBN: 978-83-8049-327-8

Liczba stron: 352

Czarne

Format: 133×215mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Tłumaczenie: Hanna Jankowska

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...