Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ceramika Płocka między XI a XIX wiekiem. Studium archeologiczne

Maciej Trzeciecki

Ceramika Płocka między XI a XIX wiekiem. Studium archeologiczne

73,69

 

"...Niniejsza praca jest przede wszystkim próbą wykorzystania znalezisk archeologicznych i metod analiz obecnych w warsztacie archeologii historycznej dla studiowania mechanizmów zmian społecznych zachodzących w ciągu ponad 900 lat istnienia miasta. Jest też próbą opowiedzenia jego historii przez materialne ślady pozostawione przez kolejne generacje jego mieszkańców. Jej układ stanowi zatem kompromis między tymi dwoma kierunkami. Rozdział pierwszy prezentuje wykorzystane tu kategorie źródeł: ar­cheologiczne, historyczne i przyrodnicze. Scharakteryzowano też w nim terminologię odnoszącą się do poszczególnych części zespołu osadniczego. Kolejny rozdział przestawia metody analizy i wnioskowania, poczynając od inspiracji teoretycznych, kończąc na szczegółach klasyfikacji badanych cech. Zasadniczą część pracy stanowią rozdziały trzeci i czwarty. Pierwszy z nich zawiera omówienie wyników analizy cech naczyń, a kolejny, prezentuje tzw. tło porównawcze. Zagadnieniom interpretacyjnym poświęcony jest rozdział piąty prezentujący wyniki analiz na tle kolejnych etapów przekształceń przestrzennych średniowiecznego i nowożytnego Płocka. Szczególny nacisk położono tu na zagadnienia takie, jak kwestia początków płockiego grodu, przemian społecznych w okresie kolejnych lokacji miasta, długiego trwania „tradycyjnej" stylistyki produkcji garncarskiej, regresu rzemiosła w XVII-XVIII w. i wreszcie rzadko poruszanej w literaturze kwestii losów miejskiego garncarstwa na progu współczesności. Niezbędnym uzupełnieniem lektury są aneksy zawierające komplet wyników analiz cech naczyń, katalog stanowisk i kompletny rysunkowy katalog naczyń z nich pochodzących."

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-637-6068-7

Liczba stron: 264

Format: 21.0x29.0cm

Cena detaliczna: 73,69 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...