Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polish Archaeology in the Mediterranean 23.2

Polish Archaeology in the Mediterranean 23.2

80,00

 

Ozdoby osobiste, te dawne i te dzisiejsze, postrzegane są najczęściej jako przedmioty dekoracyjne, służące jedynie upiększaniu stroju lub ciała. Niniejsza książka obala ten mit pokazując, że biżuteria niesie również wyraźny przekaz informujący o statusie społecznym i majątkowym, płci, tożsamości etnicznej lub wierzeniach użytkowników ozdób.
Rozważania dotyczące funkcji i znaczenia ozdób osobistych podjęte zostały w 12 artykułach, które przedstawiają ten temat z perspektywy prahistorii i starożytności - od VI po I tysiąclecie p.n.e., na terenach od Egiptu, poprzez Bliski Wschód, Zatokę Perską aż po Kaukaz. Autorzy wywodzący się z kilku ośrodków naukowych z całego świata analizują różnorodne aspekty biżuterii zwracając szczególną uwagę na kontekst znalezisk. Takie ujęcie pozwala zrozumieć, kto i dlaczego używał biżuterii i pokazuje, jak wiele ważnych informacji o funkcjonowaniu dawnych społeczeństw może przynieść studium ozdób osobistych.
Opublikowane artykuły są w większości efektem warsztatów pod tym samym tytułem zorganizowanych przez redaktorów niniejszego tomu podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Archeologii Bliskiego Wschodu (8 ICAANE), który odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w 2012 roku.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

ISBN: 977123454114002

Liczba stron: 326

Format: 16.0x24.0cm

Cena detaliczna: 80,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...