Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

13 pięter

Filip Springer

13 pięter

7.8

(2624 ocen) wspólnie z

25,92

Przekonajcie się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie.

W 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich. Luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się.

Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków.

Słowo „dom” - odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki - nie kojarzy się im ze stabilizacją ani spokojem. Większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń.

Książka powstała dzięki Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Filip Springer (ur. w 1982 r. w Poznaniu) - polski reportażysta i fotoreporter. Od 2004 r. pracował dla Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Współpracował z „Głosem Wielkopolski”, „Gazetą Poznańską”, „Polityką” i „Przekrojem”.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury. „Miedzianka. Historia znikania” - jego debiut literacki - znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012.

Springer był także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2013 został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. Springer jest także autorem fotoreportaży: „Miało być ładnie”; „Płacz nad rozlanym miastem” (2009) oraz „Nie ma jeziora” (2010).

Czarne
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-8049-129-8

Ilustracje Fajne Chłopaki

Liczba stron: 288

Czarne

Format: 133 mm × 215 mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Wywiad w Xiegarni.pl

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...