Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

1809 Grom nad Dunajem Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami Tom 1 Abensberg

Gill John H.

1809 Grom nad Dunajem Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami Tom 1 Abensberg

49,99

 

W tym tomie John H. Gill opisuje tło polityczne konfliktu i jego pierwsze bitwy, pod Abensberg, Eckmühl i Ratyzboną. Wskazuje motywy, które skłoniły Austrię w do zaatakowania Francji w czasie, gdy Napoleon i większa część jego doświadczonych wojsk znajdowała się w Hiszpanii. Pomimo zaskoczenia wywołanego momentem ataku austriackiego 10 kwietnia, francuski cesarz całkowicie odmienił ponurą sytuację strategiczną oszałamiającymi ciosami, które określił swoimi „najlepszymi i najznakomitszymi z manewrów”.
Po zapierającym dech w piersiach pościgu doliną Dunaju Napoleon zajął pałace Habsburgów po raz drugi w ciągu ostatnich czterech lat. Opierając swoją pracę na trwających lata badaniach oraz odwiedzanych przez siebie polach bitew, Gill przedstawia kompleksową analizę obfitującą w spektakularne walki, intrygi dyplomatyczne i znakomicie sportretowane postaci, które żyły w tym niezwykłym czasie. Następne tomy przedstawią kolejne etapy wojny, aż do jej zakończenia, wraz z pierwszą, niewątpliwą porażką pod Aspern-Essling, tytaniczną bitwą pod Wagram i pomijanym często zmaganiom pod Znojmem, które doprowadziło do zawieszenia broni.

John H. Gill (Jack) – jest profesorem nadzwyczajnym w Wydziale Centrum Bliski Wschód – Azja Południowa, stanowiącego część Uniwersytetu Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Był oficer armii USA w regionie Azji Południowej, będąc w stopniu pułkownika odszedł ze służby po ponad 27 latach aktywnej służby. Jest autorem: „With Eagles to Glory: Napoleon and his German Allies in the 1809 Campaign oraz redaktorem “A Soldier for Napoleon”. Zdobył licencjat w Middlebury College w 1977 roku a magisterium na Uniwersytecie im. Jerzego Waszyngtona w 1987 roku.

“Po raz kolejny Jack Gill zwraca się ku tematowi, który zna dobrze – wojnie roku 1809 z Austrią. Korzystając ze swojej szerokiej znajomości niemieckich, austriackich oraz francuskich wspomnień i dzienników, historii jednostek oraz oficjalnych raportów, przedstawia nam ostatnią zwycięską kampanię Napoleona” – Robert Burnham, redaktor The Napoleon Series.
Wojna roku 1809 reprezentuje kamień milowy w historii wojskowości epoki napoleońskiej. Pomimo iż zakończyła się ona francuskim zwycięstwem, Napoleon i armia francuska wykazali w niej złowieszcze objawy rozkładu, podczas gdy ich przeciwnicy stawali się coraz silniejsi. Wojna ta była momentem zwrotnym, wyznaczającym początek końca jednego z największym mocarstw Europy i jednego z największych dowódców w historii.
W swoim pierwszym tomie epickiej, trzytomowej historii kampanii, znany historyk John H. Gill bada zbieg decyzji politycznych i militarnych, które doprowadziły do wojny, a kończy go dramatycznym opisem bojów otwierających kampanię w Niemczech. W rezultacie 15 lat badań, napisana bogatym i pasjonującym językiem, „1809: Grzmot nad Dunajem” ma stanowić kompletną relację z ego kluczowego konfliktu.
O „With Eagles to Glory” napisano:
„Doskonała i bardzo szczegółowa praca dotycząca organizacji i działań wszystkich kontyngentów niemieckich walczących pod Napoleonem w trakcie tego roku. Należy wskazywać tę książkę jako wzór metody badawczej oraz sposobu prezentacji jej wyników” - The Bulletin of the Military Historical Society.
„Fascynująca i znakomita… dobrze napisana i wciągająca, zawierająca mnóstwo wartościowych informacji. Jeśli nie macie egzemplarza, kupcie go, jeśli nie możecie kupić, wypożyczcie” – First Empire.
„Książka skierowana do osób chcących poważnie zgłębić wiedzę o historii wojskowości… autorowi należą się gratulacje za jego drobiazgowe badania i dbałość o szczegóły, które czynią z tej książki podstawę do badań nad tą kampanią” – brygadier R.J. Lawendon, Journal of the Royal Artillery.

Napoleon V
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-658-5540-4

Liczba stron: 441

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...