Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

1809 Grom nad Dunajem Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami Tom II Aspern

Gill John H.

1809 Grom nad Dunajem Zwycięstwa Napoleona nad Habsburgami Tom II Aspern

49,99

 

W drugim tomie swojej mistrzowskiej pracy o epickiej kampanii Napoleona w roku 1809, John H. Gill opisuje działania francuskiego cesarza, szukającego decydującego rozstrzygnięcia w wojnie przeciwko Habsburgom – historia, której detale były rzadko przywoływane, szczególnie w pracach angielskojęzycznych.
Relacja rozpoczyna się od efektownego uderzenia armii francuskiej z Bawarii na Wiedeń doliną Dunaju i przedstawia pierwszą bezdyskusyjną porażkę Napoleona w bitwie pod Aspern – Essling oraz straszliwą bitwę pod Ebelsbergiem, opisywaną przez jej uczestników jako najpotworniejszą z tych, w których kiedykolwiek brali udział.
To sugestywna i fachowo przedstawiona opowieść, która interpretuje tworzące ją wydarzenia zarówno na poziomie strategicznym, jak i z punktu widzenia pojedynczego człowieka; od decyzji o ruchach armii liczących ponad 100 tysięcy ludzi, do doświadczeń poszczególnych żołnierzy i cierpień ludności lokalnej.
„Kompletna historia ostatniej zwycięskiej wojny Napoleona” – First Empire
„Dowód na to, że badania nad wojnami napoleońskimi są nadal w świetnej formie” – Gary Sheffield, profesor Uniwersytetu w Birmingham.
„Raz jeszcze Jack Gill zwraca się ku tematowi, który zna tak dobrze – wojnie roku 1809 z Austrią. Korzystając ze swojej szerokiej znajomości niemieckich, austriackich i francuskich wspomnień, dzienników, historii jednostek oraz oficjalnych raportów, przedstawia nam ostatnią zwycięską kampanię Napoleona – Robert Burnham, redaktor The Napoleon Series.

Napoleon V
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-658-5541-1

Liczba stron: 441

Format: 165x240mm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...