Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

4 Pułk Artylerii Ciężkiej w latach 1921-1939

Jarno Witold

4 Pułk Artylerii Ciężkiej w latach 1921-1939

34,90

 

"Monografia 4 Pułku Artylerii Ciężkiej jest jedną z pierwszych, a w przypadku artylerii – pierwszą kompleksowo zakrojoną historią oddziału z łódzkiego okręgu wojskowego. Zagadnienie wydaje się tym bardziej interesujące, że dotyczy trzech zróżnicowanych garnizonów – wielkomiejskiego (Łódź), miejskiego (Częstochowa) i małomiasteczkowego (Tomaszów Mazowiecki).
Autorzy mają nadzieję, że udało się im przybliżyć niełatwą materię organizacji i funkcjonowania jednostki, poboru, wyszkolenia i wychowania artylerzystów oraz nakreślić możliwie wierną panoramę stosunków panujących zarówno wewnątrz pułku, jak i na styku ze społeczeństwem i władzami lokalnymi. Szczególnie bogato przedstawiało się pułkowe życie codzienne, wypełnione rozmaitymi formami zajęć oświatowych, kulturalnych i sportowych oraz obchodami świąt. Duże miasto jak Łódź oferowało żołnierzom rozmaite możliwości. Nie zawsze jednak potrafili korzystać z nich we właściwy sposób. Rodziło to wiele problemów dyscyplinarnych, wśród których najpoważniejsze to dezercje i nadużywanie alkoholu. Nie dotyczyły one jedynie szeregowych. Pułkiem wstrząsnęły skandale związane z defraudacją pieniędzy przez płatnika czy udziałem naczelnego lekarza w łapówkowym procederze zwalniania ustosunkowanych synów fabrykantów od służby wojskowej.
Około stu fotografii (w dużej części dotąd niepublikowanych), kilkadziesiąt tabel, kilkanaście schematów i map nie tylko uzupełniają bogatą treść książki, ale i ułatwiają śledzenie losów pododdziałów i żołnierzy 4 pac na przestrzeni dwudziestolecia międzywojennego oraz kampanii polskiej 1939 r."

IPN
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 9788382298666

Liczba stron: 608

Format: 16.8x24.0cm

Cena detaliczna: 60,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...