Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

50 faktów z historii medycyny

Gill Paul

50 faktów z historii medycyny

5.9

(10 ocen) wspólnie z

55,00

 

Od dziejów najwcześniejszych po chwilę obecną, człowiek zawsze troszczył się o zdrowie i dobre samopoczucie. 50 faktów z historii medycyny to podróż śladami kolejnych odkryć, dzięki którym mogliśmy zachować zdrowie, znaleźć lekarstwa na liczne trapiące ludzkość choroby i nieszczęścia. Historia jest ułożona chronologicznie, a każdy z zaprezentowanych tu obiektów wyznacza kolejny ważny krok w zdobywaniu wiedzy medycznej. Niektóre z tych przedmiotów są dobrze znane, jak choćby stetoskop, aparat rentgenowski czy słoiczek z tabletkami aspiryny. O innych wiedzieliśmy mniej, na przykład o dziwacznych maskach noszonych przez lekarzy
walczących z zarazą w XIV wieku. Niektóre są wyrazem wyjątkowej kreatywności, a czasem bezsilnej próby walki ze śmiertelnymi chorobami, o których niczego nie wiedziano. Trudno jednak nie pozostawać pod wrażeniem niezwykłych osiągnięć w poprzednich stuleciach, a także w czasach najnowszych. Podsumowując, każda z 50 odsłon historii medycyny zaznajamia nas z kolejnym cudem, dzięki któremu żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi.

Gill Paul studiowała medycynę na Uniwersytecie Glasgow w Szkocji, a obecnie specjalizuje się w pisaniu książek na tematy zdrowotne. Napisała m.in. Serię książek o zdrowym odżywianiu Eat Yourself, cztery książki o Pilates oraz kilka książek powiązanych z serialami TV Food Hospital i Biggest Loser.

Alma-Press
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-702-0687-1

Tytuł oryginalny: A History of Medicine in 50 Objects

Liczba stron: 224

Format: 17.5x23.5cm

Cena detaliczna: 55,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...