Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

71 Pułk Piechoty w latach 1918-1939

Czesław Witkowski

71 Pułk Piechoty w latach 1918-1939

40,00

 

Przedstawione w niniejszym opracowaniu dzieje 71 pułku piechoty w dużym stopniu pozwalają zrozumieć proces formowania się Wojska Polskiego w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Śledząc losy tego oddziału można jak w soczewce przyjrzeć się wszelkim problemom i wyzwaniom, jakie stawiano przed oddziałami piechoty w przedwojennej polskiej armii. Żołnierze tego pułku piechoty przemierzyli szlak jak z „Mazurka Dąbrowskiego”. Oddział sformowany we Włoszech jako 7 pułk im. Zawiszy Czarnego, został następnie przetransportowany do Francji i tam funkcjonował w ramach „Błękitnej Armii” jako 20 pułk strzelców polskich. W 1919 r. przybył do odrodzonej Polski i od razu – już jako 144 pułk piechoty strzelców kresowych – włączył się w zaciętą walkę o wschodnią granicę odrodzonej Polski. Po przeprowadzonej demobilizacji przemianowany został na 71 pułk piechoty i rozpoczął swoją prawie dwudziestoletnią służbę na stopie pokojowej. Ostatnim akordem w historii oddziału stał się jego udział w wojnie obronnej 1939 r. Mimo ofiarnej postawy żołnierzy 71 pułk piechoty został rozbity przez przeważające siły wojsk hitlerowskich. Żołnierze tego oddziału na trwałe zapisali się w pamięci mieszkańców regionu, na terenie którego pełnili służbę pokojową oraz toczyli zacięte walki.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-654-9598-3

Liczba stron: 153

Format: 15.4x21.7

Cena detaliczna: 40,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...