Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

80 milionów

Katarzyna Kaczorowska

80 milionów

5.7

(27 ocen) wspólnie z

34,99

 

Autorka, dziennikarka Katarzyna Kaczorowska, przedstawia kulisy wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu jesienią 1981 roku - 3 grudnia 1981 roku działacze związkowi podjęli z konta NSZZ "Solidarność" regionu Dolny Śląsk 80 mln złotych i ukryli w bezpiecznym miejscu, u metropolity wrocławskiego. Ujawnia okoliczności uratowania przez dolnośląską Solidarność własności swoich członków, zabezpieczenia jej tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego przed bezprawnym zablokowaniem.
Ukrycie tych środków pozwoliło na finansowanie działalności związkowej po 13 grudnia 1981 roku, ale miało także określone konsekwencje dla organizatorów wydarzeń Piotrza Bednarza, Stanisława Huskowskiego, Józefa Piniora i Tomasza Surowca. Związkowe środki przeznaczone były m.in. na:
- zabezpieczenie materialne rodzin osób aresztowanych, internowanych i skazanych
- pomoc finansową dla wszystkich wyrzuconych z pracy w wyniku działalności związkowej
- zapewnienie bieżącej działalności NSZZ Solidarność w warunkach militarnej okupacji kraju,
Relacje uczestników tych zdarzeń, dokumenty i fotografie pozwalające przyjrzeć się ówczesnej sytuacji politycznej zachęcają do sięgnięcia po książkę.

Muza
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-11-04

ISBN: 978-83-775-8097-4

Liczba stron: 288

Format: 14.6x20.4

Cena detaliczna: 34,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...