Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

88/89
6.8

(23 ocen) wspólnie z

34,00

 

88/89 to komiks przeznaczony dla dzieci w wieku 10-12 lat, który zainteresuje jednak z pewnością także dorosłych i młodsze dzieci. Michał Rzecznik (scenarzysta) i Przemysław Surma (rysownik) stwarzają na nowo historię Adasia, która być może wydarzyła się już niegdyś jakiemuś chłopcu.
88/89 to na pozór komiks przygodowy dla dzieci. Książka opowiadająca rok życia dziesięcioletniego chłopca rozpoczyna się pod koniec wakacji i nawiązuje formą do popularnych szkolnych kalendarzy. Rytm opowieści wyznaczany jest przez plan lekcji, zmiany pór roku współgrają z podziałem na semestry, a podzielona na 12 rozdziałów narracja historyczna nie jest w stanie zaburzyć porządku codzienności. Zryw Solidarności i upadek pomników docierają do bohatera w formie szumu, zlepku wypowiedzi, obrazów z gazet i telewizji, by ulec kolejnemu przefiltrowaniu w jego zabawach i rozmowach z rówieśnikami.
Tematem 88/89 jest to, co najbardziej ulotne i nie poddające się łatwo zabiegom narracyjnym: radość i smutek, pamięć i przemijanie. Właśnie dlatego motywem wiodącym komiksu staje się, rekonstruowana ex post, historia polskiego przełomu lat ‘88 i ‘89.
Scenarzysta Michał Rzecznik zadbał o wierne przedstawienie szczegółów ówczesnej codzienności. Rysownik Przemysław Surmy przenosi je do warstwy wizualnej komiksu, nawiązując do mistrzów PRL-owskiej ilustracji dziecięcej, przede wszystkim Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki. Ten zabieg przywołuje podstawowe założenie, które przyświecało autorom: wydarzenia polskiego przełomu 89’ opowiedzieć tak, by mimo upływu lat i wielu przekazów na ten temat stały się żywym, bliskim doświadczeniem dla dzisiejszych najmłodszych.

Widnokrąg
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-938-6521-5

Liczba stron: 82

Format: 240x170mm

Cena detaliczna: 34,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...