Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Aeropiechurzy w boju 1920

Tomasz Matuszak

Aeropiechurzy w boju 1920

50,00

 

Prezentowana publikacja „Aeropiechurzy w boju 1920” poświęcona została polskim aeronautom wojskowym. Ta zapomniana dzisiaj formacja pozostaje w cieniu zmagań powietrznych lotniczych eskadr toczących śmiertelny bój o dominację w powietrzu. Grupy Aeronautyczne, bo o nich jest mowa, należały do specjalistycznych oddziałów technicznych. Aeronautyka wojskowa była zarazem nierozłącznym elementem struktur organizacyjnych lotnictwa polskiego, a mimo to trudno jest znaleźć na temat poszczególnych pododdziałów Wojsk Aeronautycznych (po 1923 r. Wojsk Balonowych) głębszych informacji w opracowaniach i monografiach z zakresu poruszanej tematyki. Zdecydowana większość autorów ogranicza się w swoich opracowaniach do lakonicznego stwierdzenia, że Grupy Aeronautyczne czy bataliony balonowe w omawianym okresie w strukturach wojska „po prostu” występowały. Publikacja niniejsza ma na celu wypełnienie luki w historiografii, ale przede wszystkim przywrócenie pamięci bohaterom tamtych dni, którzy dzięki inicjatywie płk. Aleksandra Wańkowicza, bez uprzedniego przygotowania i z dużymi niedoborami sprzętowymi stanęli do walki jako pułk piechoty. Stąd też przylgnęła do nich żartobliwa nazwa aeropiechurów – zdobywców trzeciego wymiaru twardo stąpających po ziemi.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-954-2273-7

Liczba stron: 160

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...