Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Afisze Żydów radomskich wydane w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej

Barbara Łętocha, Jabłońska Izabela

Afisze Żydów radomskich wydane w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej

79,00

 

Miłośnicy judaików tym razem otrzymują od Biblioteki Narodowej wyjątkowy portret przedwojennego żydowskiego Radomia. Kolejny katalog prezentujący żydowskie afisze znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej przedstawia dokumenty z lat: 1919–1920, 1922–1927, 1930, 1931 oraz z roku 1935. Przywołują one bezcenny, bo już nieistniejący, obraz radomskiej społeczności żydowskiej - wraz z jej bogatą aktywnością społeczną i gospodarczą, działalnością charytatywną i sportową, różnorodnością polityczną.
Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydawnictwo stanowi swoistą kontynuację cyklu publikacji BN, w którym dotychczas ukazały się: Afisz żydowski w II Rzeczypospolitej; Dokumenty życia społecznego Żydów polskich (1918-1939) w zbiorach Biblioteki Narodowej; Żydowskie druki ulotne w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej, t. I i II; Palestyna w żydowskich drukach ulotnych wydanych w II Rzeczypospolitej; Żydowska Łódź na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej; Afisze Żydów lubelskich wydane w latach dwudziestych XX wieku, Społeczeństwo żydowskie Łukowa na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej oraz Żydowski Zamość na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej.
Publikacja obejmuje 129 dokumentów, wybranych i zreprodukowanych ze zbiorów BN. Z uwagi na fakt, iż każdy z ocalonych druków obrazujących cząstkę życia unicestwionego społeczeństwa żydowskiego ma duże znaczenie dla współczesnych historyków, autorki dołączyły do katalogu pewną liczbę ogłoszeń w mniejszych formatach, a spełniających tę samą rolę, co afisze.

Biblioteka Narodowa
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-700-9724-0

Liczba stron: 200

Format: 20.5x29.1

Cena detaliczna: 79,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...