Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Almanach Koła Młodych Sfera 3

Almanach Koła Młodych Sfera 3

21,13

 

Almanach Koła Młodych „Sfera 3” jest propozycją wydawniczą przynoszącą wiersze dwudziestu autorów związanych z krakowskim forum młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Tradycja owego forum obejmuje z górą okres półwiecza. Niniejszy zbiór poezji kontynuuje almanachy „Sfera” (1998) i „Sfera 2” (2006). Wyjaśnijmy, że tajemniczo brzmiący tytuł książki powstał ze skróconego w trakcie dyskutowania w Kole słowa „aksjosfera”.

Czy można żywić nadzieję, że zebrane wiersze wynikają nie tylko z głębszej potrzeby ekspresji, ale także z ambicji formułowania odpowiedzi na wezwanie, które płynie ze świata wartości? Nie będziemy tu analizowali poszczególnych utworów (a jest ich sporo!), ani próbowali szufladkowania materii poetyckiej – przecież czytelnik znajdzie w utworach autorskie propozycje młodych godne uwagi (a może i krytyki). Ważne jest, czy mamy tu do czynienia z odkrywczą wizją teraźniejszości i z oryginalnością artystyczną.

Powiedzieliśmy, że „Sfera 3” kontynuuje cykl publikacji młodych pisarzy, nawiązując więc do własnych „korzeni”. Dostrzegamy tu twarze znane z wcześniejszych publikacji (por. „Sfera 2”z 2006 roku), do których należą: Małgorzata Lebda, Aneta Kielan, Agnieszka Żuchowska – Arent. Cenne jest to, że pojawia się grupa „nowych autorów”, znanych z publikowanych własnych książek: Michał Piętniewicz, Monika Kusztal, Marta Półtorak, Marta Kostyk, Jadwiga Grabarz, Joanna Bąk, Monika Maśnik, Gina Jusięga, Marta Różańska, Tomasz Olpiński… Do grupy „nowopoetyckich” najmłodszych dołączyli: Marek Psonka, Piotr Szewczyk, Michał Zawrotniak, Aleksandra Furgała, Bartosz Kwiatkowski. Grupa autorów (nazywana niekiedy „nową poezją krakowską”) poszukuje nowych dróg artystycznych i własnej poetyckiej dykcji. Pomieszczone tu utwory ujawniają także próbę odpowiedzi na pytania egzystencjalne i temporalne (zwłaszcza odnoszące się do czasu teraźniejszego).

Czytajmy młodą poezję…

/Prof. Bogusław Żurakowski

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Oprawa miękka

Liczba stron: 160

Format: 17.0x23.9

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...