Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Antologia poezji polskiej

Antologia poezji polskiej

59,90

 

Wśród prezentowanych w niniejszej antologii utworów dominują teksty omawiane przez polonistów na różnych etapach kształcenia w szkole średniej, poczynając od pierwszej klasy, aż do samej matury. Dokonany w sposób syntetyczny i przekrojowy wybór liryków – różnorodnych tematycznie i najciekawszych pod względem formalnym – pozwala na wstępną orientację w całokształcie zjawisk historycznoliterackich, jak również w kierunkach i stylach, które zmieniały się w poszczególnych epokach – od czasów średniowiecza do szeroko pojętej współczesności. Wybór ten uwydatnia zarazem najważniejsze osiągnięcia poetyckie, jakie stały sie udziałem kolejnych pokoleń naszych poetów od momentu powstania pierwszych tekstów w języku narodowym. Miłośnicy poezji, uczniowie i nauczyciele, studenci historii literatury, a także czytelnicy niemający ukształtowanych zainteresowań humanistycznych znajdą tu, oprócz reprezentatywnych tekstów kultowych wieszczów, również dzieła twórców niemal zapomnianych. (...) Wszystkie utwory prezentowane w niniejszej antologii zostały przedstawione w ujęciu chronologicznym, a listę nazwisk twórców zamykają poeci najnowsi, tworzący po 2000 roku. Oddając książkę do rąk Czytelników, mamy nadzieję, że przyczyni się ona do lepszego poznania i pokochania krainy polskiej poezji, a także wzbogacenia wiedzy o znanych i lubianych autorach. Na kartach Antologii poezji polskiej znajdują się wiersze m.in.: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Daniela Naborowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Wespazjana Kochowskiego, Ignacego Krasickiego, Franciszka Karpińskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Kornela Ujejskiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Jana Kasprowicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Władysława Broniewskiego, Juliana Przybosia, Bruno Jasieńskiego, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Julii Hartwig, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Krystyny Miłobędzkiej, Haliny Poświatowskiej, Ryszarda Krynickiego, Rafała Wojaczka, Bohdana Zadury, Stanisława Barańczaka, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Marcina Barana, Jacka Podsiadły, Jacka Dehnela.

Books
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-659-5237-0

Liczba stron: 976

Format: 17.2x24.0

Cena detaliczna: 59,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...