Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Archiwum Mitrochina. I KGB w Europie i na Zachodzie

Christopher Andrew, Vasili Mitrokhin

Archiwum Mitrochina. I KGB w Europie i na Zachodzie

7.9

(26 ocen) wspólnie z

99,98

 

Książka ta, po sensacyjnym Archiwum Mitrochina II. KGB i świat (REBIS 2006),przedstawia wywiadowczą działalność Centrali w Europie Zachodniej i Środkowej oraz Ameryce Północnej. Opracowanie szczegółowych, autentycznych dokumentów archiwalnych KGB i demaskatorska pasja autorów doczekały się uznania:

„Tę historię złowrogich szpiegów, ich złożonego rzemiosła i wyrachowanych zdrad czyta się jak powieść z czasów <>”.
„Time”

„…to jak do tej pory najbardziej szczegółowe i zawierające najwięcej informacji studium radzieckiej działalności wywiadowczej na świecie”
Oleg Gordijewski, „Spectator”

„Godna podziwu współpraca Christophera Andrew i Wasilija Mitrochina zaowocowała naprawdę całościowym Gordon Brook-Sheperd, „The Times”

Książka Archiwum Mitrochina. KGB w Europie i na Zachodzie – oparta na archiwalnych dokumentach Centrali, skopiowanych przez byłego oficera KGB Wasilija Mitrochina i udostępnionych przez niego brytyjskiemu wywiadowi – wstrząsnęła Zachodem.

Autorzy ujawniają szczegóły i rozmach działalności radzieckich służb specjalnych: próby penetracji najwyższych władz i instytucji państwowych w różnych krajach, sposoby werbowania agentów – m.in. kariery szpiega Romea i nielegałów – oraz inwencję w dyskredytowaniu przeciwników.

Opisują spektakularne działania słynnych „Pięciu Wspaniałych” z Cambridge, szpiegów atomowych, a także kulisy stłumienia „praskiej wiosny” w 1968 roku oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w roku 1981.

Dwutomowe Archiwum Mitrochina to pierwsze pełne świadectwo zasięgu działania niegdyś najpotężniejszej tajnej organizacji świata.

Wasilij Mitrochin (1922–2004) był archiwistą w Pierwszym Zarządzie Głównym, sekcji wywiadu zagranicznego KGB. Odpowiadał za rozpoczętą w 1972 roku akcję przenoszenia zbiorów archiwalnych z Łubianki do nowej siedziby w Jasieniewie pod Moskwą. Zanim przeszedł na emeryturę w 1984 r., skopiował i ukrył na swojej daczy kilkadziesiąt tysięcy ściśle tajnych dokumentów wywiadowczych. W 1992 r. został wraz z rodziną i swoim „archiwum” przerzucony do Wielkiej Brytanii.

Rebis
Oprawa: Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-751-0348-9

Tytuł oryginalny: The Mitrokhin Archive I. The KGB in Europe and the West

Liczba stron: 1104

Rebis

Format: 160x242mm

Cena detaliczna: 99,98 zł

Tłumaczenie: Magdalena Maria Brzeska, Rafał Brzeski

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...