Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ATRAKCJE I NIESZCZĘŚCIA DLA CHWILOWO ŻYWYCH (Epifanie, satyry i satyriazy)  (Epifanie, satyry i satyriazy)

Bogusław Kierc

ATRAKCJE I NIESZCZĘŚCIA DLA CHWILOWO ŻYWYCH (Epifanie, satyry i satyriazy) (Epifanie, satyry i satyriazy)

16,06

 

W poetyckiej „serii mozaikowej” PIW-u prezentujemy nowy tom wierszy Bogusława Kierca Atrakcje i nieszczęścia dla chwilowo żywych. (Epifanie, satyry i satyriazy). O Bogusławie Kiercu można pisać długo: jest poetą, krytykiem literackim, aktorem, reżyserem, pedagogiem, edytorem utworów Rafała Wojaczka i dramaturgiem. Uhonorowany m.in. Nagrodą PolCul Foundation , Medalem im. Anny Kamieńskiej, Nagrodą im. Jana Dormana, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Gloria Artis. Autor licznych tomów poetyckich i eseistycznych, ostatnio wydał zbiory poezji „Osa” oraz „Rytmy albo wiersze stałe” i tom esejów poświęconych poezji Juliana Przybosia - „Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)”. Najnowszy tom Kierca mieści wiersze zmysłowe i mistyczne jednocześnie. W pełnych formalnej maestrii strofach, często klasycznie, choć niekonwencjonalnie rymowanych, poeta opowiada o kruchości człowieka, jego duchowej i cielesnej nagości, poszukiwaniu sensu w ciągłym dążeniu do nieuniknionego kresu. Ten tom to kontynuacja poetyckich poszukiwań Kierca. O jego poezji pięknie pisał Piotr Matywiecki: „szczelna szata rymów, dźwiękowych kontrastów i podobieństw ukrywa coś fascynującego. Wyczuwamy pod nią niepokojący, niejasny podtekst seksualny - migocące doznanie miłości[…] i oczywiście mamy też do czynienia z zaszyfrowanym mistycznym poszukiwaniem Ukrytego Boga.” Atrakcje i nieszczęścia dla chwilowo żywych prowadzą czytelnika coraz głębiej w świat mistycznych przeżyć, a cienki żart wprowadza do tego poetyckiego gobelinu zaskakującą nutę, czyniąc refleksję nad naturą tych wierszy głęboką i niejednoznaczną.

PIW
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-819-6175-2

Liczba stron: 150

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...