Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Badacze świata starożytnego Biogramy uczonych z archiwum profesora Ryszarda Gansińca

Badacze świata starożytnego Biogramy uczonych z archiwum profesora Ryszarda Gansińca

26,97

 

Publikacja zawiera edycję 29 biogramów uczonych, polskich i zagranicznych, zajmujących się szeroko rozumianą starożytnością: filologią klasyczną, historią starożytną i archeologią klasyczną. Pochodzą one z archiwum domowego filologa klasycznego Ryszarda Gansińca (1888–1958), jednego z najwszechstronniejszych polskich uczonych. Biogramy powstały w okresie międzywojennym, a w kilku przypadkach w latach II wojny światowej i po 1945 r. Ich lektura dostarcza bardzo cennych informacji dotyczących zarówno wybitnych badaczy, jak i osób, którym splot rozmaitych okoliczności nie dał szansy, by ich dokonania naukowe mogły zaistnieć w naszej zbiorowej pamięci.

„Zbiór biogramów, który niniejszym przedkładam życzliwej uwadze P.T. Czytelników, posiada niewątpliwie olbrzymią wartość dla wszystkich, którzy interesują się dziejami polskich i zagranicznych badań nad starożytnością. Lektura publikowanych tu tekstów przynosi nam bardzo cenne informacje dotyczące zarówno wybitnych uczonych, których dorobek jest jeszcze i dziś powszechnie znany i ceniony, jak i osób o może nieco mniejszych dokonaniach naukowych, które przez splot różnych okoliczności, najczęściej od nich niezależnych, a często wręcz tragicznych, nie miały szansy, by zaistnieć w naszej zbiorowej pamięci. Niniejsza publikacja jest zatem próbą przypomnienia po wielu latach także tych zapomnianych postaci i ich dokonań na niwie nauki”.
Ze wstępu

******

Researchers of the Ancient World: Profiles of Scholars from the Archive of Professor Ryszard Gansiniec

The books contains an edition of 29 profiles of Polish and foreign scholars of broadly understood antiquity studies: classical philology, ancient history and classical archaeology. The documents come from the personal archive of Ryszard Gansiniec (1888–1958), one of the most versatile Polish scholars. The profiles, written mostly in the interwar period, with some coming from World War Two days and the postwar years, provide valuable information on both prominent researchers and those who due to various circumstances have not registered in our collective memory.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-6195-8

Liczba stron: 268

Format: 14.5x21.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...