Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bądźcie miłosierni Rozważania

Jan Twardowski

Bądźcie miłosierni Rozważania

8.0

(2 oceny) wspólnie z

14,99

 

Boże miłosierdzie to miłość, która zniża się ku nam. Nie bardzo chcemy zniżającej się ku nam miłości ludzkiej. Zwłaszcza wtedy, kiedy wzrasta poczucie sprawiedliwości jako konieczność. Rozumiemy, że chodzi o ludzką dobroć, której wciąż jest za mało. Lubimy ludzi, kocha¬my ich, ale ze względu na Pana Boga. Je¬żeli kochamy ich tylko ze względu na siebie, możemy ich skrzywdzić.
ks. Jan Twardowski (1915-2006)

Bądźcie miłosierni to wybór rozważań o tym, czym jest miłosierdzie Boga i rozważań o znaczeniu słów „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) w postawie człowieka. Na książkę składają się fragmenty homilii ks. Twardowskiego z kilkudziesięciu lat, które stanowiły komentarz do tekstów Ewangelii, mówiących o miłości Boga do człowieka i Bożym Sercu; miłosierdziu człowieka i ofierze, życiu miłosierdziem.

Autor stawia tu pytania, na które szuka odpowiedzi: Co to znaczy, że Bóg jest miłosierny? Jak przejawia się Boża miłość? Jak mówić o Bożej miłości w świecie wojen i nienawiści? Czy człowiek potrafi być miłosierny? Na ile kierujemy się w życiu dobrocią, miłością, przebaczeniem?

Książka Bądźcie miłosierni – wraz z dwoma innymi: Będziesz miłował (2015) i Wytrwajcie w miłości (2016) – ukazuje się dla uczczenia setnej rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego, dla którego miłość była tematem najważniejszym. Trzy tomy wpisują się w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy: Rok Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Wybór i opracowanie
Aleksandra Iwanowska

Bernardinum
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-782-3632-0

Liczba stron: 204

Format: 13.0x20.0cm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...