Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bajka i Majka

Malina Prześluga

Bajka i Majka

6.5

(13 ocen) wspólnie z

29,90

 

Przez miłe zaskoczenie do śmiechu.

I kto by pomyślał, że mała pchełka może mieć bogate życie wewnętrzne i każdy dzień pełen przygód? Istota, o jakiej do tej pory nie myśleliśmy inaczej jak „pasożyt”, „szkodnik” albo w mniej cenzuralny sposób, okazuje się być sympatyczną postacią, której nawet możemy współczuć… Bo któżby chciał zgubić starszego brata lub stanąć w obliczu niechybnej śmierci pod wielkim kapciem?

Malina Prześluga lubi szukać przygód tam, gdzie byśmy się ich nie spodziewali. Nadaje osobowość owadom, o których istnieniu najchętniej byśmy zapomnieli. Komar, pchła – nagle mogą prowadzić ciekawe dialogi, rozśmieszając nas przy tym do łez. Absurd i groteska to dwie główne cechy poczucia humoru autorki, w które dajemy się wciągnąć od pierwszej strony. Pchła, która odkrywa, że lubi różowy kolor, więc bez wahania opuszcza swego stałego żywiciela, by spróbować, jak smakuje… pluszak?! Przecież to zupełnie niedorzeczne! A jednak staje się kanwą sympatycznego opowiadania dla dzieci.
Dowcip i absurd podkreśliła Agnieszka Rzeźniak w wielobarwnych ilustracjach. Jamnik w jamniki, żyrafa z mapą Ziemi na długiej szyi – artystka bawi się formą, skojarzeniami i potencjałem dziecięcej wyobraźni, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Nic w tych obrazach nie jest oczywiste, choć na pierwszy rzut oka wydają się być odzwierciedleniem tekstu. Różowy miś jest aż tak puszysty, że aż nie może się zmieścić na stronie, a komar jest tak roztrzęsiony, że niemal fizycznie czujemy jego dygotanie… Ta zmultiplikowana kreska jest tak samo przerysowana jak słowo, a całość zaskakuje i śmieszy. Taka lektura to czysta radość!

Tashka
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-935-7861-0

Liczba stron: 32

Format: 215x305mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...