Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bajończycy i inni Szkice z dziejów polskiej irredenty

Cielebon Jarosław, Hubka Maciej

Bajończycy i inni Szkice z dziejów polskiej irredenty

50,00

 

Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe wraz z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowały ogólnopolską konferencję naukową, której idea nawiązywała do postaci Lucjana Malcza – bajończyka pochodzącego z okolic Ujazdu. Historia życia i walki jednego tylko oficera stała się osią, wokół której historycy, muzealnicy i archiwiści z kilku ośrodków zbudowali wspólną narrację o udziale Polaków w I wojnie światowej, walkach o niepodległość i granice oraz źródłach archiwalnych i muzealnych. Szeroko zakrojone kwerendy, obszerna baza źródłowa i wielowątkowa analiza literatury zaowocowały podjęciem wyzwania przeniesienia idei konferencji na papier, a tym samym opracowania publikacji naukowej prezentującej zarówno najnowszy stan badań, jak również mającej poważny walor źródłoznawczy. Na kartach kolejnych artykułów prześledzić można zarówno barwne opisy dokonań „bajończyków i innych”, jak również uzyskać cenne wskazówki bibliograficzne i wzmianki źródłoznawcze. Czytelnik może również intuicyjnie wyodrębnić rysujący się w strukturze publikacji podział na artykuły o charakterze narracyjnym oraz te, których głównym założeniem jest prezentacja bezcennej, choć niestety często mało znanej nawet historykom bazy źródłowej.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-954-2270-6

Liczba stron: 172

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...