Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bankowy przeciek Intrygujące historie z sali sądowej

Dorota Apostolidis

Bankowy przeciek Intrygujące historie z sali sądowej

7.0

(1 ocena) wspólnie z

17,62

 

Jest takie miejsce, które budzi ciekawość, choć większość ludzi nie chciałaby się w nim znaleźć – przynajmniej nie w roli „zaproszonych” i bezpośrednio zainteresowanych. Za sądowymi murami rozstrzygane są rozmaite sprawy. (…) bardziej i mniej osobiste, bardziej i mniej bolesne, dotyczące tylko pieniędzy, ale i takie, w których przy wysokiej wartości sporu, tak naprawdę chodzi o zasady, czyli, kolokwialnie rzecz biorąc, o rację.
Dorota Apostolidis dobrze zna te problemy. Od blisko 20 lat zasiada za ławą sędziowską, by rozstrzygać spory i wymierzać sprawiedliwość.
Autorka pozwala czytelnikom zajrzeć za drzwi sal rozpraw i uczestniczyć w spektaklu, gdzie główną rolę grają emocje. Oferuje jednak dużo więcej, niż zaspokojenie apetytu na sensację. Lektura Bankowego przecieku skłania do refleksji nad nieprzewidywalnością i przewrotnością losu, który niekiedy kieruje człowieka na krętą ścieżkę, rzuca kłody pod nogi albo niespodziewanie kończy jego wędrówkę. Jednocześnie pozwala zweryfikować stereotypową, utrwalaną przez przekazy medialne wizję sędziego – człowieka, w którego pracy nie ma miejsca na rozterki i wątpliwości. Tymczasem dylematy prawne, a także moralne są wpisane w tę profesję i towarzyszą sędziom nie tylko przy tzw. sprawach precedensowych. Szczególnie, gdy sprawa trafiająca na sądową wokandę, przyjmuje nieoczekiwany obrót…

Księży Młyn
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9050-7

Liczba stron: 216

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 24,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...