Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Barbara Piwnik w rozmowie z Dorotą Kowalską

Dorota Kowalska

Barbara Piwnik w rozmowie z Dorotą Kowalską

7.1

(17 ocen) wspólnie z

39,99

 

Konsekwentna, zasadnicza, uparta, bezkompromisowa. Zawsze mówi, co myśli, nawet jeśli przeczy to trendom czy politycznemu zapotrzebowaniu. Na sali sądowej prowadzi rozprawy twardą ręką – wytyka błędy zarówno prokuratorom, jak i adwokatom. Swego czasu okrzyknięta przez media polskim sędzią Falcone. Nie poddaje się społecznej presji, dla niej liczą się dowody, nie emocje. Ma świadomość, że każdego dnia decyduje o życiu drugiego człowieka. Ale jest też zupełnie inna Barbara Piwnik: zakochana w koniach, starej biżuterii i Teatrze Żydowskim. Oczarowana Bałtykiem i Górami Świętokrzyskimi, w których się urodziła i które pozostały jej miejscem na ziemi.
Barbara Piwnik
Prawniczka, sędzia I instancji, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie, w latach 2001–2002 minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Urodziła się w Kosowicach w Górach Świętokrzyskich. Wychowywana w kulcie stryja, cichociemnego majora Jana Piwnika „Ponurego”; jej matka spokrewniona jest z rodziną Witolda Gombrowicza. Barbara Piwnik ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 roku orzekała jako asesor sądowy w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach. Dwa lata później została powołana na sędziego Sądu Rejonowego w Łukowie, rok później przeniosła się do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim. W 1985 roku awansowana do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, orzekała w sprawach karnych. Prowadziła sprawy członków tzw. gangu pruszkowskiego, między innymi przewodniczyła składowi sędziowskiemu w procesie Marka Cz., pseudonim „Rympałek” oraz oskarżonych o zabójstwo studenta Wojciecha Króla. To ona usiadła za stołem sędziowskim i prowadziła proces osób oskarżonych w związku z aferą FOZZ; kiedy została ministrem sprawiedliwości, odeszła ze składu sędziowskiego. W 2001 roku została dyrektorem Departamentu Sądów i Notariatu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W październiku 2001 roku premier Leszek Miller zaproponował jej ministerialną tekę, Barbara Piwnik została ministrem sprawiedliwości. Po odejściu z rządu, jak zapowiadała, powróciła do orzekania jako sędzia w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Znana z bezkompromisowości, własnego zdania, nieulegania presji i naciskom. Chętnie zapraszana do telewizji, radia, jedna z najbardziej cenionych komentatorek i ekspertów od spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Melanż
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-643-7824-9

Liczba stron: 288

Format: 150x225mm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...