Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć

Alfredo Relaño

Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć

7.2

(120 ocen) wspólnie z

39,90

 

Powstali, by wzajemnie rywalizować.
Nie mogą bez siebie żyć.
Real Madryt założony przez Katalończyka. FC Barcelona zawieszona za wygwizdanie hymnu Hiszpanii. Zażarte boje o Alfredo Di Stéfano i Ladislao Kubalę z reżimem generała Franco w tle. Kontrowersyjny transfer Luísa Figo i świński łeb rzucony na Camp Nou. Palec José Mourinho w oku Tito Vilanovy...
Piłkarska rywalizacja pomiędzy Madrytem a Katalonią trwa już ponad 110 lat. Alfredo Relano postanowił wreszcie dokładnie się jej przyjrzeć. I obalić mity krążące wokół El Clásico.
Jego książka to bezkompromisowa kronika potyczek, które dziś elektryzują cały świat. Opowieść wyjaśniająca fenomen wzajemnej niechęci, ale też niezwykłej symbiozy. Symbiozy, która pozwala obu klubom stawać się jeszcze potężniejszymi.

Polscy fani Barcelony i Realu tak okładają się słowami, że nie zauważają najważniejszego. Otóż oba kluby przeżywają właśnie złotą erę. A książka Relano może im jeszcze uświadomić, że wbrew propagandzie właściwie niczym się od siebie nie różnią...
- Rafał Stec, „Gazeta Wyborcza” i Sport.pl
Godzi się uczyć i od wroga. Alfredo Relano pieczołowicie zbadał rywalizację dwóch wzajemnie napędzających się obozów. Stale przekraczają progi swoich możliwości, wzbudzając zachwyt świata futbolu, ale czy to byłoby możliwe bez nieustannej presji historycznego adwersarza?
- Dominik Piechota, „!Olé! Magazyn”, „Przegląd Sportowy”
Alfredo Relano wyszedł poza schemat wojny domowej, by analizować i autentycznie podziwiać osiągnięcia obu klubów. Nie ma on wiele wspólnego z fanatycznymi wyznawcami Barçy lub Realu. Opisuje fascynującą historię, objaśniającą nie tylko piłkę hiszpańską, ale i Hiszpanię.
- Dariusz Wołowski, „Gazeta Wyborcza” i Sport.pl
Alfredo Relano jest redaktorem naczelnym gazety stojącej po stronie Realu, ale ze względu na rodzinne związki z Katalonią świetnie orientuje się w historii klubu z Barcelony. Takie połączenie uczyniło jego książkę unikatową i szczególnie interesującą.
- Karol Chowański, FCBarca.com
To książka o historii, która nigdy się nie kończy. O wielkiej wojnie, toczących się bitwach, które rozpalają do czerwoności dwa światy: biały i bordowo-granatowy.
- Mateusz Wojtylak, RealMadryt.pl

Alfredo Relano - redaktor naczelny dziennika sportowego „As” i komentator stacji radiowej Cadena SER. Pisywał do gazet takich jak „Marca”, „Mundo Deportivo”, „Pueblo” i „Arriba”, był szefem działu sportowego „El País”. Napisał wiele książek, między innymi Gracias, Vieja, która zawiera wspomnienia Alfredo Di Stéfano, El fútbol contado con sencillez, w której jasno i z humorem wyjaśnia historię futbolu, oraz 366 historias del fútbol mundial que deberías saber – zbiór najlepszych piłkarskich historii wszech czasów.

Barça jest teraz na szczycie, wydaje się, że ma wszystko po swojej stronie: szkolenie młodzieży, popularność, międzynarodowy prestiż, przychylność tych, którzy pociągają za sznurki. Real Madryt czuje się niekomfortowo, wydaje grube miliony, narzeka na sędziów, zaczyna od początku, nie odnajduje się w roli drugoplanowej. Kiedy poznałem oba kluby, znajdowały się w dokładnie odwrotnej sytuacji. Ale zmiana znowu nastąpi, pytanie tylko kiedy. A później kolejna, kolejna i jeszcze jedna. Żaden z wielkich rywali nigdy nie odpuści.

Sine Qua Non
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-08-20

ISBN: 978-83-792-4395-2

Tytuł oryginalny: Nacidos para incordiarse. Un siglo de agravios entre el Madrid y el Barça

Liczba stron: 450

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...