Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa

Gerard Denizeau

Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa

2.0

(1 ocena) wspólnie z

57,14

 

Album ten to szczególna odyseja w czasie i przestrzeni. Zaprezentowano w nim pięćdziesiąt scen biblijnych, tworzących razem pewną całościową wizję przebogatej tematyki świętej Księgi. Przy czym dokonano również selekcji w obszernym materiale ikonograficznym, wybierając ilustrujące owe sceny wybitne dzieła sztuki religijnej różnych autorów, tworzących od średniowiecza po czasy nam współczesne. Do rąk czytelników trafia zatem niecodzienna publikacja będąca kompilacją arcydzieł malarstwa i ukazująca oczami mistrzów ich recepcję dyskursu biblijnego – wierną, choć w miarę upływu lat i zmieniających się stylów zawsze nową. W interpretacji obrazów, poprzedzonych stosownym fragmentem Biblii, pomaga profesjonalny komentarz Gérarda Denizeau, który dzieli się swoimi refleksjami dotyczącymi zarówno ogólnej percepcji dzieła, jak i symboliki jego detali. Album uzupełniają słownik wybranych terminów, indeksy osób i miejsc biblijnych oraz malarzy, a ponadto tabele chronologiczne, które lokując obrazy w określonej cezurze czasowej, wpisują się w założony przez autora aspekt poznawczy i dydaktyczny tego opracowania.

Autor: Gérard Denizeau, ur. w 1953 r. we Francji, historyk sztuki, muzykolog, pisarz i poeta, badacz relacji interdyscyplinarnych w sztuce. Prowadzi wykłady na Sorbonie i Des Moines University, a także w Paryskim Konserwatorium Muzycznym. Jest autorem licznych publikacji, w tym studiów ukazujących powiązania między obrazem a dźwiękiem w doświadczeniu artystycznym. Nagrał wiele audycji dla popularnej stacji radiowej France-Culture. Dużą część swej twórczości poświęcił tematyce kulturowego dziedzictwa Francji i świata.

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników interesujących się malarstwem religijnym, zwłaszcza podejmującym tematykę biblijną

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
- wspaniała kolekcja 50 arcydzieł, poczynając od fresków rzymskich z XII w. przez obrazy mistrzów włoskiego renesansu po wybitne prace Marca Chagalla, zmarłego w 1985 r.
- jedyna w swoim rodzaju wędrówka przez Biblię, gdzie słowo Pisma jest podejmowane i twórczo przedstawiane przez największych malarzy swojej epoki
- inspirujący komentarz znanego historyka sztuki, który w oryginalny sposób pozwala na nowo odkryć Biblię i jej uniwersalne przesłanie

Jedność
Oprawa twarda z obwolutą

ISBN: 978-83-797-1531-2

Liczba stron: 224

Format: 23.5x28.5cm

Cena detaliczna: 110,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...