Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Biedy Afryki

Andrzej Zwoliński

Biedy Afryki

5.6

(14 ocen) wspólnie z

59,85

 

Na przełomie XX i XXI wieku wiele organizacji międzynarodowych podejmowało próby podsumowania stanu sytuacji i szans na rozwój różnych regionów świata, w tym Afryki. W jednym wszystkie były zgodne: są to problemy, którymi trzeba się zająć, by można zbudować lepszy świat XXI wieku. Wśród najważniejszych wyzwań Afryki wskazywano powszechnie na osiem jej istotnych problemów: skrajną nędzę i głód; nierówność płci i brak dostępu do edukacji; rozszerzanie się AIDS, malarii i innych chorób oraz ogromna śmiertelność dzieci; zniszczenie środowiska naturalnego, rabunkowa utrata bogactw naturalnych i brak dostępu do pitnej wody; znikająca szansa na rozwój gospodarczy i samowystarczalność kontynentu; zarobkowe niewolnictwo, przymusowe wysiedlenia i wędrówka w poszukiwaniu lepszych warunków życia; kolejne wojny plemienne, walka o władzę, podsycana przez dyktatury nienawiść grupowa; nieudolność władzy państwowej, jej totalitarny charakter i buta rządzących. Wiek XXI już się rozpoczął, a Afryka ciągle czeka na swój czas...

Petrus
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-615-3317-7

Liczba stron: 328

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 59,85 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...