Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bitwy polskiego lotnictwa 1918

Piotr Sikora

Bitwy polskiego lotnictwa 1918

5.8

(4 oceny) wspólnie z

29,99

 

Bitwy polskiego lotnictwa 1918 -1945 to ciekawa panorama dziejów Polskich Sił Powietrznych w latach 1919-1945. Autor zaczyna swoją opowieść opisem pojedynku, jaki 24 lutego 1919 r. stoczyła polska załoga lecąca archaicznym Albatrosem C.XII z pilotem ukraińskiego myśliwca Nieuport. Było to pierwsze zwycięstwo powietrzne naszego lotnictwa. Najwięcej uwagi autor poświęca walkom powietrznym polskich pilotów podczas II wojny światowej. Przypomina pojedynki z myśliwcami i bombowcami Luftwaffe podczas pierwszy sześciu dni kampanii wrześniowej 1939 roku, opisuje zażarte walki we wrześniu-październiku 1940 roku w obronie nieba nad Anglią oraz bitwę z niemieckimi myśliwcami stoczoną 19 sierpnia 1942 roku w trakcie osłony nieudanej operacji desantowej aliantów pod Dieppe na wybrzeżu francuskim. Uwagę przykuwają relacje z walk naszych myśliwców nad okupowaną przez Niemców Francją, Belgią i Holandią, a także opisy starć z pilotami Luftwaffe chcącymi za wszelka cenę bombardować wojska alianckie walczące w Normandii latem 1944 roku. Końcowe fragmenty książki wypełniają sceny pojedynków polskich pilotów z lotnikami Luftwaffe mknącymi po niebie nad konającą III Rzeszą w samolotach odrzutowych Me 262.
Cennym uzupełnieniem barwnych opisów walk powietrznych, przetykanych wspomnieniami polskich lotników, jest kilkaset unikatowych, w dużej części dotąd nie publikowanych zdjęć archiwalnych oraz 64 barwne sylwetki samolotów, na których walczyli Polacy.

Alma-Press
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-702-0626-0

Liczba stron: 412

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 29,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...