Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bonhoeffer Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy.

Eric Metaxas

Bonhoeffer Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy.

8.4

(5 ocen) wspólnie z

54,99

 

Eric Metaxas, amerykański autor i publicysta, ukazuje historię życia i osobowość Dietricha Bonhoeffera (1906-1945), protestanckiego teologa i pastora, który podczas drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność opozycyjną wobec reżimu Hitlera, a następnie został aresztowany i stracony w ostatnich tygodniach wojny. Dla polskiego czytelnika książka Metaxasa będzie ciekawą przygodą intelektualną, biografia Bonhoeffera jest w niej bowiem wpisana w historię Niemiec dwudziestego wieku, prezentowaną od rzadko podejmowanej strony, z uwzględnieniem punktu widzenia Niemców, i ukazującą społeczne i kulturowe tło, na którym doszło w tym kraju do narodzenia się nazizmu.

Postać Dietricha Bonhoeffera, która wyłania się z tych tekstów, to przede wszystkim postać człowieka autentycznego, który nie ukrywa, że lubi swoje życie i że jest mu ono drogie, człowieka, który jest zarazem nieśmiały i pewny siebie, poważny i emanujący poczuciem humoru, który uwielbia hymny protestanckie, ale fascynują go Negro spirituals, który pragnie żyć, lecz nie za cenę przyjęcia „łaski taniej”. Takiego Dietricha Bonhoeffera warto jest poznać. Warto też jego postać ukazywać – przede wszystkim młodzieży – jako przykład człowieka prawego, który lubił komfort swojego życia, ale nie zawahał się go odrzucić w imię głosu sumienia.

Salwator
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-758-0300-6

Tytuł oryginalny: Bonhoeffer

Liczba stron: 608

Format: 150x220mm

Cena detaliczna: 54,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...