Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bramkarz, czyli outsider

Jonathan Wilson

Bramkarz, czyli outsider

6.7

(81 ocen) wspólnie z

31,43

 

Opowieść o najbardziej tajemniczej i wyobcowanej postaci na piłkarskim boisku: bramkarzu
Albert Camus, sir Arthur Conan Doyle, Jewgienij Jewtuszenko, Vladimir Nabokov czy wreszcie sam Jan Paweł II... można śmiało powiedzieć, że bramkarzami zostają ludzie znacznie odbiegający od piłkarskiej średniej.
W tej pierwszej historii samotnych strażników bramki Jonathan Wilson przygląda się nierzadko ryzykownym intelektualnym i literackim zainteresowaniom bramkarzy i zastanawia się, w jaki sposób stali się tak cool. Odwiedza region Bassa w Kamerunie, skąd pochodzi dwóch najlepszych afrykańskich bramkarzy, a także Rumunię, gdzie rozmawia z Helmuthem Duckadamem, który w 1986 roku podczas Pucharu Europy obronił cztery karne dla Steauy Bukareszt. Jego fascynujące spostrzeżenia na temat taktyki i techniki sięgają w głąb historii piłki nożnej, aż do czasów, gdy mecze rozgrywano bez bramkarzy.
Pierwsza historia pozycji bramkarza, uwzględniająca kulturę, historię i piłkarską taktykę
Erudycyjne i oryginalne spojrzenie na wyjątkową (także psychologicznie) postać bramkarza – na ciekawych, a nawet wybitnych przykładach
„Od Alberta Camusa po Jana Pawła II - znakomita opowieść o ludziach, którzy noszą inne koszulki i grają według innych zasad niż pozostali”. Readers Digest
„Fantastyczna historia bramkarzy, których los jest zwykle niewdzięczny (wystarczy zapytać Joego Harta). Wilson przytacza przypadki zarówno słownej, jak i fizycznej agresji wobec bramkarzy, a także uświadamia, jakie brzemię stresu noszą ci wyjątkowi piłkarze”. The Sunday Telegraph

Bukowy Las
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-06-09

ISBN: 978-83-634-3156-3

Tytuł oryginalny: The Outsider

Liczba stron: 432

Format: 14.0x20.2

Cena detaliczna: 41,90 zł

Tłumaczenie: Seweryn Dmowski

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...