Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Brygada ze Stanisławowa 1921-1939

Przemysław Dymek

Brygada ze Stanisławowa 1921-1939

9.2

(5 ocen) wspólnie z

65,00

 

Niniejsze opracowanie jest próbą przedstawienia dziejów jednego ze związków taktycznych Wojska Polskiego, któremu we wrześniu 1939 roku przypadło trudne zadanie obrony suwerenności terytorialnej II Rzeczypospolitej.
Dzieje Podolskiej Brygady Kawalerii należą do mniej znanych w historii Polskiego Września. Podolska BK, wchodząc w trakcie swojego szlaku bojowego w skład tworzonych doraźnie Grup Operacyjnych Kawalerii pozostawała jakby „w cieniu” innych związków taktycznych tworzących Armię „Poznań”.
A przecież walcząca w składzie Armii gen. Tadeusza Kutrzeby Podolska BK odegrała ważną rolę w czasie wrześniowych zmagań z niemieckim agresorem. Pułki Brygady odniosły szereg ważnych taktycznych zwycięstw nad wojskami niemieckimi, pod Uniejowem, Wartkowicami, Górkami czy Sierakowem. Ułani Podolskiej BK dzielnie walczyli pod Białą Górą, Polesiem Starym, Grabiną i Laskami, zadając nieprzyjacielowi znaczne straty. Brygada przeszła cały wrześniowy szlak bojowy z Wielkopolski do Warszawy, znacząco uczestnicząc w bitwie nad Bzurą. Przebiła się do oblężonej stolicy ponosząc dotkliwe straty, lecz żaden z jej pułków nie został rozbity. Szarża 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Węglową przeszła do historii polskiej kawalerii. Brygada skapitulowała dopiero 28 września 1939 roku razem z całą Armią „Warszawa”.
Najbogatszą bibliografię mają pułki ułańskie wchodzące w skład Podolskiej Brygady Kawalerii. Historię 6. puł i 14. puł opisano w wydanych na emigracji w Londynie monografiach „Dzieje 6 Pułku Ułanów Kaniowskich” autorstwa Andrzeja Hlawatego oraz w pracy zbiorowej „Dzieje Ułanów Jazłowieckich”.
W wydanych w III Rzeczypospolitej monografiach opis dziejów 9. puł znajduje się w pracy Andrzeja Przybyszewskiego „9. Pułk Ułanów Małopolskich 1809-1947”, zaś 14. puł w pracach Bogusława Polaka „14 Pułk Ułanów Jazłowieckich 1918-1947”, Pawła M. Rozdżestwieńskiego „Ułani Jazłowieccy” oraz Lesława Kukawskiego „Ułani Jazłowieccy. Barwa i broń 1918-1998”.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-9083-6

Liczba stron: 270

Format: 16.9x24.0

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...