Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Byliśmy żołnierzami

Galloway Joseph L., Moore Harold G.

Byliśmy żołnierzami

49,16

 

Kampania w dolinie Ia Drang w Wietnamie była dla wojny wietnamskiej tym, czym straszna wojna domowa w Hiszpanii w latach 30. dla drugiej wojny światowej – próbą generalną. Testowano nową taktykę, techniki operacyjne i broń. Udoskonalano je i zatwierdzano. Pod Ia Drang obie strony ogłosiły sukces i wyciągnęły wnioski. Część z tych wniosków okazała się niebezpiecznie zwodnicza, co wybrzmiewało złowieszczym echem przez całą dekadę krwawych walk i gorzkich poświęceń, jaka miała nastąpić.

Byliśmy żołnierzami to opowieść o tym, co amerykańscy żołnierze z elitarnej eksperymentalnej dywizji – stworzonej na polecenie prezydenta Johna F. Kennedy’ego i wyszkolonej w nowej sztuce działań aeromobilnych – zrobili, widzieli i co wycierpieli w czasie trzydziestoczterodniowej kampanii w dolinie Ia Drang na Płaskowyżu Centralnym w Wietnamie Południowym w listopadzie 1965 roku.


O autorach:
HAROLD G. MOORE – absolwent West Point, mistrz spadochroniarstwa i pilot wojskowy, który dowodził dwiema kompaniami piechoty w czasie wojny koreańskiej oraz batalionem i brygadą w Wietnamie. Odszedł z armii w 1977 roku po 32 latach służby. Później założył firmę wytwarzającą oprogramowanie komputerowe. Zmarł w 2017 roku.
JOSEPH L. GALLOWAY – w wieku 19 lat był szefem biura prasowego w United Press International. Przez 15 lat pracował za granicą jako korespondent wojenny. Stacjonował między innymi w Japonii, Wietnamie, Indonezji, Indiach, Singapurze i byłym Związku Radzieckim. Jednocześnie był autorem piszącym dla „U.S. News & World Report”. Galloway odszedł na emeryturę jako felietonista w McClatchy Newspapers w 2010 roku.


Słowa recenzentów:
„Byliśmy żołnierzami to znacznie więcej niż zwykła książka, więcej niż strony i słowa. To rodzaj pomnika dla jej bohaterów i dla wszystkich młodych ludzi, którzy walczyli w Wietnamie. Jedna z najlepszych relacji wojennych, jakie kiedykolwiek czytałem. Współczesne Szkarłatne godło odwagi”. – David Halberstam, „Playboy”


„Mocna i doskonale dopracowana merytorycznie książka… Niczym w kolażu zdjęć Davida Hockneya narracja z wielu delikatnie różniących się od siebie zbliżeń na poszczególne detale buduje spójny, trójwymiarowy obraz całości”. – „Chicago Tribune”


„Czytając o wydarzeniach z wczesnej fazy wojny w Wietnamie, poznamy strach, od którego zasycha w ustach, upał, zmęczenie do granic możliwości oraz, oczywiście, braterstwo walczących ramię w ramię żołnierzy. Tylko kilka książek zdołało ująć to w taki sposób. Starannie przygotowane i dopracowane pod względem merytorycznym połączenie powieści z osobistymi przeżyciami uczestników wydarzeń”. – Associated Press


„Moore i Galloway stworzyli coś naprawdę nietuzinkowego i oryginalnego – dokładną relację z bitwy… Opowiadają historię brutalnej walki, czasami toczonej w bezpośrednim zwarciu z przeciwnikiem, a miarowe budowanie narracji nadaje książce niezwykłej siły i wyrazu”. – „Newsday”


„Książka w doskonały sposób opisuje odwagę żołnierzy i brutalną rzeczywistość bezpośrednich starć toczonych w dżungli. Obie strony walczyły z największym poświęceniem i konieczną brutalnością”. – „Houston Chronicle”

Vesper
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-773-1381-7

Liczba stron: 624

Format: 14.0x20.5cm

Cena detaliczna: 79,91 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...