Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Calineczka i inne baśnie lektura z opracowaniem

Hans Christian Andersen

Calineczka i inne baśnie lektura z opracowaniem

9,86

 

Baśnie Hansa Christiana Andersena to ponadczasowe opowieści, których uniwersalny morał jest aktualny także w czasach nam współczesnym.

Brzydkie Kaczątko uczy, że nigdy nie można nikogo odrzucać i krytykować tylko ze względu na jego wygląd. Dziewczynka z zapałkami uwrażliwia na ludzką krzywdę i niedolę. Świniopas to historia księcia zamienionego w świniopasa i cesarzówny, dla której liczyło się tylko bogactwo i dobra materialne. Calineczka daje przykład, że dobro, miłosierdzie i wrażliwość na krzywdę innych zawsze wracają. Słowik zaś zwraca uwagę, że wolność jest wartością najcenniejszą, cenniejszą niż złoto i bogactwo.

Niniejsze baśnie ukazują pewne stałe wzorce i postawy moralne, wskazują drogę właściwego życia, w którym dobro zwycięża zło, a ciężka i uczciwa praca zawsze zostaje wynagrodzona.

Hans Christian Andersen (1805-1875) – urodził się 2 czerwca 1805 r. w Odense (Dania). Jego rodzina nie należała do ludzi zamożnych, ojciec był szewcem, a matka praczką. W wieku 14 lat wyjechał do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem lub śpiewakiem. W 1822 r. otrzymał stypendium królewskie, które umożliwiło mu naukę w szkole, a później studia. W 1835 r. ukazała się jego powieść pt. Improwizator, która zawiera wątki autobiograficzne, to historia ubogiego, lecz utalentowanego dziecka z nizin społecznych. Jednak największą sławę zyskał jako autor baśni: w 1835 r. ukazały się jego Baśnie opowiedziane dla dzieci, a w 1872 r. wydano ich uzupełnienie i kontynuację w zbiorze pt. Baśnie i opowieści. Pisarz zmarł w Kopenhadze w 1875 r.

Zawiera baśnie:
* Brzydkie Kaczątko
* Dziewczynka z zapałkami
* Księżniczka na ziarnku grochu
* Nowe szaty cesarza
* Pasterka i Kominiarczyk
* Latający kufer
* Słowik
* Dzielny ołowiany żołnierzyk
* Brzozowa babuleńka
* Mała Syrenka
* Dzikie łabędzie
* Świniopas
* Calineczka
* Królowa Śniegu
* Ole Zmruż-Oczko

Ibis
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-664-6274-8

Liczba stron: 256

Format: 14.5x21.0cm

Cena detaliczna: 18,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...