Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cesarz / Imperium / Heban

Ryszard Kapuściński

Cesarz / Imperium / Heban

99,00

 

Jeden z najwybitniejszych reporterów naszych czasów. („The Los Angeles Times”)

Ryszard Kapuściński (1932–2007), reporter, pisarz, poeta, fotografik, korespondent PAP. Zdobył międzynarodową sławę jako autor literackich reportaży z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, z zapalnych regionów świata – krajów objętych przemianami ustrojowymi, wstrząsanych wojnami i rewolucjami. W swych książkach łączył opis dramatycznych wydarzeń z głęboką analizą obserwowanych procesów politycznych i społecznych. Był często określany jako maestro i cesarz reportażu.

Cesarz, Imperium i Heban to najznakomitsze, bestsellerowe reportaże w dorobku Ryszarda Kapuścińskiego, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Cesarz – niezwykle oryginalna i zatrważająca opowieść o kulisach panowania zmarłego w 1975 roku cesarza Etiopii Hajle Sellasje I i o ludziach na jego dworze. Ukazuje mechanizmy sprawowania władzy w państwach autorytarnych, jej legitymizacji, wynaturzeniach i upadku.

Imperium – uchwycony na gorąco proces rozpadu Związku Radzieckiego – ostatniego imperium XX wieku. Pokazuje sposoby myślenia jego mieszkańców i wstrząsające obrazy z czasów stalinowskich.

Heban – wielowątkowa, fascynująca relacja z licznych reporterskich podróży Kapuścińskiego po Czarnym Kontynencie. Ukazuje Afrykę nękaną wojnami, głodem, epidemiami i korupcją w drugiej połowie XX wieku.

Czytelnik
Oprawa twarda

Liczba stron: 864

Czytelnik

Cena detaliczna: 99,00 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...