Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chiny, Stany Zjednoczone i Świat w oczach Wielkiego Mistrza Lee Kuan Yewa

Allison Graham, Blackwill Robert D, Wyne Ali

Chiny, Stany Zjednoczone i Świat w oczach Wielkiego Mistrza Lee Kuan Yewa

7.5

(36 ocen) wspólnie z

45,00

 

„W ciągu minionego półwiecza miałem zaszczyt spotkać wielu światowych przywódców; od żadnego jednak nie nauczyłem się tyle, co od Lee Kuan Yewa, pierwszego premiera, a potem duchowego przywódcy Singapuru”, pisze legendarny Henry Kissinger w Słowie Wstępnym do niniejszej książki. Z przyjemnością oddajemy do rąk Czytelników ujęte w formę wywiadu przesłanie najważniejszego polityka współczesnej Azji. Jak będzie wyglądał świat w nadchodzących dziesięcioleciach? Lee Kuan Yew mówi o tym w prosty i klarowny sposób. Gospodarka Chin może prześcignąć Stany Zjednoczone. Te będą się bronić ale nie znaczy to, że dojdzie do konfrontacji. Co z resztą świata?
Powinna się uczyć od Amerykanów przedsiębiorczości oraz zorientowania na sukces. A co z Polską? Może, podobnie jak Singapur, stać się państwem-tygrysem, jeśli dobrze zrozumiemy lekcję Wielkiego Mistrza.

Lee Kuan Yew (ur. 1923) jest politykiem i dyplomatą, nazywanym w świecie ojcem-założycielem Singapuru. Z wykształcenia prawnik (ukończył Raffles College w Singapurze oraz Fitzwilliam College w Cambridge, w Wielkiej Brytanii). W roku 1954, jeszcze gdy Singapur był kolonią brytyjską, założył Partię Akcji Ludowej, która od 1959 roku do dziś (z przerwą w latach 1963-1965) sprawuje w kraju władzę. 5 czerwca 1959 roku Lee Kuan Yew został zaprzysiężony na premiera niepodległej Republiki Singapuru. Małe państwo-miasto zmodernizował, doprowadzając je do statusu azjatyckiego tygrysa, z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, jednym z najwyższych PKB na mieszkańca i najbardziej przyjaznymi warunkami do prowadzenia biznesu na świecie. Szefem rządu pozostawał do 1990 roku.

Przekładając filozofię Lee Kuan Yewa na nasz rynek, nie sposób nie zgodzić się z poglądem, że dla rozwoju gospodarczego państwa ważne jest, aby zachęcać międzynarodowe firmy do inwestowania w Polsce. Warto również zauważyć, że wiele polskich przedsiębiorstw ma duży potencjał do tego, aby działać i podbijać zagraniczne rynki.
Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A.
Fragment przedmowy do wydania polskiego

SERIA PRZYWÓDCY to najważniejsze teksty liderów światowego biznesu i wielkich postaci polityki, opatrzone komentarzem, który wyjaśnia, co zawarte w nich przesłanie oznacza dla Polski.

Kurhaus Publishing
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-639-9377-1

Tytuł oryginalny: Lee Kuan Yew: The Grand Master's Insights on China, the United States and the World

Liczba stron: 176

Format: 14.0x20.5cm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...