Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chorwacja. Przewodnik krajoznawczy

Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski

Chorwacja. Przewodnik krajoznawczy

43,02

 


CHORWACJA jest jednym z najbardziej urozmaiconych krajobrazowo i kulturowo krajów naszego kontynentu. A także krajem wielkich kontrastów. Zderzają się tu klimat śródziemnomorski z kontynentalnym, równiny Europy Środkowej sąsiadują z krasowymi płaskowyżami Gór Dynarskich, te zaś z usianym setkami wysp wybrzeżem Adriatyku. Śródziemnomorska kultura Dalmacji idzie o lepsze z miastami dawnego cesarstwa Habsburgów, wpływami bałkańskimi i tureckimi.

W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnik starej architektury — cenne zabytki we wszystkich możliwych stylach od romanizmu po modernizm. Poszukiwacz klimatów — małe dalmatyńskie miasteczka i wioski, do których nie dociera masowy ruch turystyczny. Turysta górski — mało uczęszczane szlaki i krajobrazy, jakich próżno szukać w naszej części Europy. Zwolennik aktywnego wypoczynku — znakomite warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, a zwolennik dolce far niente — znakomicie zagospodarowane kurorty nadmorskie. Temu zaś, kto ma żyłkę odkrywcy, radzimy powłóczyć się po kontynentalnej części kraju, którą zbyt pochopnie omijamy zwykle w drodze na adriatycką plażę. Tam też jest co oglądać i jest gdzie po prostu pobyć.

Rewasz Oficyna Wydawnicza
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-62460-83-0

Liczba stron: 480

Cena detaliczna: 68,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...